Sözcü Plus Giriş

Türkiye’de de satılan zirai ilaç için kanser uyarısı

Ünlü kimya ve ilaç devi Bayer, ABD'de açılan bir davada verilen 80 milyon dolar tazminat cezası ile karşı karşıya. Davanın temeli ise Türkiye'de de satılan bir zirai ilacında kansere yol açan madde tespit edilmesi; ilacın glifosat içerdiği ve dava açan kişinin kanser olmasını tetiklediği belirtiliyor. Onkolog Doktor Yavuz Dizdar sozcu.com.tr'nin bu konudaki sorularını yanıtladı ve glifosat ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Sozcu.com.tr
14:01 -
Türkiye’de de satılan zirai ilaç için kanser uyarısı

Dünya bu davayı konuşuyor. ABD’de bir mahkeme Alman kimya ve ilaç devi Bayer’e 80 milyon dolar tazminat cezası verdi. Kararda gerekçe olarak Alman ilaç devinin, Türkiye’de de satılan bir zirai ilacında kansere yol açan madde tespit edilmesi sunuldu.

İLGİLİ HABERABD'den Bayer'e 80 milyon dolar ceza! Kansere yol açan tarım ilacı Türkiye'de de satılıyorABD'den Bayer'e 80 milyon dolar ceza! Kansere yol açan tarım ilacı Türkiye'de de satılıyor

ABD'nin California eyaletindeki San Francisco Yüksek Mahkemesi jürisi geçen hafta davanın ilk aşamasında oybirliği ile aldığı kararda “Bayer firmasının yan kuruluşu Monsanto tarafından üretilen Roundup Weed and Grass Killer (Yeşil ot kurutucu) isimli glifosat içeren zirai ilacın, davacı Edwin Hardeman'da kanser oluşumunu tetikleyen önemli bir unsur olduğu” sonucuna varmıştı. Lenf kanserine yakalanan 70 yaşındaki davacının, yabani otla mücadelede kullanılan ilacı 25 yıl boyunca bahçesinde kullandığı belirtiliyor.

GLİFOSAT, DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN LİSTESİNDE!

Onkolog Doktor Yavuz Dizdar’dan ‘glifosat’ hakkında çarpıcı gerçekler:

Glifosat Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser yapanlar listesine aldığı tehlikeli bir maddedir. Glifosat kullanıldığında bitkinin bünyesine geçiyor ve sadece bitkiyi değil, bütün canlıları etkiliyor. Yanlış ve fazla kullanıldığında ise bitkinin, meyvenin koku ve tatla ilgili dokusunu bozuyor ve en önemlisi insanlarda kanser oluşumunu tetikliyor. Örneğin bir meyve aldığınızda görünüşte olgun ve rengi iyi, ancak aroması ve tadı yoksa bu meyvede glifosatla ilgili bir sorun var demektir. Çünkü bitkinin görünüşünü bozmuyor ama içinde kalıyor. Ayrıca bitkilerin bu maddeden arındırılması da imkansız.

İLGİLİ HABEROnkolog Doktor Yavuz Dizdar: Ciğer, vitamin ve mineral deposuOnkolog Doktor Yavuz Dizdar: Ciğer, vitamin ve mineral deposu İLGİLİ HABEROnkolog Doktor Yavuz Dizdar: Doğal bir aşı, kokoreçOnkolog Doktor Yavuz Dizdar: Doğal bir aşı, kokoreç İLGİLİ HABEROnkolog Doktor Yavuz Dizdar: İşkembe çorbası her derde devaOnkolog Doktor Yavuz Dizdar: İşkembe çorbası her derde deva İLGİLİ HABEROnkolog Doktor Yavuz Dizdar: Eklem sıvınız azalmışsa paça çorbası içinOnkolog Doktor Yavuz Dizdar: Eklem sıvınız azalmışsa paça çorbası için
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more