Sözcü Plus Giriş
UĞUR DÜNDAR

Fi-Yapı mağdurları ağlarken, sahibi “FETÖ”cülükten rüşvetle mi tahliye oldu?

8 Şubat 2019

Tarih; 14 Ekim 2010…
Beşiktaş Kulübü'nün Nevzat Demir Tesisleri'nde, Başkan Yıldırım De­mirören'in deyimiyle “Kulüp tarihinin en önemli işi” ya­pılıyor! Başkan ve Fi Yapı İnşaat Şirketi'nin sahibi Fikret İnan, kulüp tarihinin bu en önemli (!) işi için imza atıp el sıkışıyor! İnan, gazetecilere “Çok onurlu (!) bir iş oldu” diyor!.. Tarihi stadyum­daki “İnönü” adının önüne, yap­satçılıkla uğraşan şirketinin isminin konulması, yani bundan böyle Fi Yapı İNÖNÜ STADYUMU olarak anılması için, kulübe 2 yılda toplam 6.5 milyon dolar ödeyeceğini söylü­yor! Milli Mücadele kahramanı, Cumhuriyetimizin kurucula­rından “İNÖNÜ”nün adı ile Fi Yapı yan yana gelince, kulüp tarihinin en önemli ve onurlu işi tamamlanmış oluyor!..

★★★

Oysa o tarihlerde finansman batağına sürüklenen Fi Yapı, taahhütlerini yerine getirmekte zorlanmaya başlıyor! (Ama gazetelere verdiği çarşaf çarşaf ilanlarla tüketicileri yanılttığından, SÖZCÜ'deki köşemde, 2012”den itibaren dile getirdiğim acı gerçeği kimsecikler yazamıyor!..)
Fi Yapı mağdurlarının bana yolladıkları mesajları okusanız, yüreğiniz yanar. Kimi eşinden ayrılmış, kimi borç batağına batmış, kiminin hayatı kararmış!.. Aralarında intihar edenler bile var. Mağdurlar “Ne olur bizim yaşadıklarımızı yaz” diye yalvarıyorlar! Ben de yazıyorum. İşte Fi Yapı gerçeği:

★★★

Fikret İnan ve iki ortağı 2007'de bir şirket kuruyorlar. Fikret İnan'ın adından yola çıkarak, firmalarına “Fi Yapı” adını veriyorlar. İnan ortaokul mezunu bir inşaatçı… Uzun süre nalburluk yapıyor, bir ara elektronik eşya satıyor… Başarılı olamayınca tekrar nalburluğu deniyor, ardından inşaat müteahhidi oluyor… Fi Yapı kurulur kurulmaz kollar sıvanıyor ve hemen toplu konut işine giriliyor. O tarihlerde, piyasa hareketli, talep canlı. Üç ortağın banka kredisiyle satın aldıkları arsa için hazırladıkları ucuz toplu konut projesi maket üzerinden kapış kapış gidince, ona başlamadan ikinciyi pazarlıyorlar! Derken üçüncüyü… Ve böylece iş, saadet zincirine dönüşüyor!

★★★

Ancak “önce sat, sonra yap” anlayışıyla oluşturduğu ve tam sayfalık gazete ilanlarıyla koruduğu saadet zinciri hiç beklenmedik bir anda kopuyor. Zira İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fi Yapı'nın en büyük projelerinden biri olan Esenyurt'taki toplu konut inşaatını mühürlüyor. Gerekçe olarak da Esenyurt Belediyesi'nin, izin verilenden çok daha fazla yoğunlukta inşaata göz yummasını gösteriyor. İnşaatlar durunca satışlar da bıçak gibi kesiliyor! Neye uğradıklarını şaşıran hak sahipleri bir süre bekledikten sonra feryada başlıyor! Konutları bitirip teslim edemeyen, mağdurların paralarını veremeyen Fikret İnan, son bir umutla pazarladığı yeni projeyi de satamayınca firması iflasın eşiğine geliyor!..

★★★

Bu arada 2011'deki Van depreminden sonra söz verdiği 500 konutun inşaatı için bir kazma bile vurmuyor!.. Ayrıca 2009'da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Hanımı da yanına alarak, görkemli bir törenle temelini attığı “Engelliler Koleji”nin yerinde yeller esiyor!.. Ve “Kulüp tarihinin en önemli işini yaptık” denilen sponsorluk anlaşması, işte bu çöküş sürecinde imzalanıyor!.. Sonuçta Demirören, -bana göre İnan'la ilgili durumun farkına varmadan- attığı imzayla FETÖ'nün, şanlı İnönü Stadyumu'na girmesine sebep oluyor!.. Zira konut sahibi olma hayaliyle kendisine tüm birikimlerini kaptıran binlerce kişiyi perişan eden Fikret İnan, topladığı paraları FETÖ'ye aktardığı suçlamasıyla tutuklanıyor!..

★★★

Peki sonra ne oluyor?
Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun satış rekorları kıran kitapları “METASTAZ”daki belge ve iddialara göre Fikret İnan, ‘Menzil'ci bir hakim tarafından rüşvet karşılığı adli kontrol koşuluyla serbest bırakılıyor!..
Menzilci hakimin rüşvetten tutuklanması ve daha fazlası, dudak uçuklatıcı bilgi ve belgelerle Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan ‘METASTAZ'da…

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more