ABD Başkanlık Seçimi’nde son dakika… Fark kapanıyor

Bütün dünya adeta nefesini tuttu, "demokrasinin beşiği" ABD'deki başkanlık seçimi sonuçlarını bekliyor... Biden ve Trump kamuoyu karşısında peş peşe açıklamalar yaparken, Trump ve Biden'ın önde götürdüğü son eyaletlerde de fark kapandı. Georgia ve Pennsylvania'da Trump'ın gerisinde olan Biden, Georgia'da bin 97, Pennsylvania'da ise 5 bin 596 oy farkla Trump'ı geride bıraktı.

ABD Başkanlık Seçimi’nde son dakika… Fark kapanıyor

Corona virüsü ve sistematik ırkçılık gölgesinde sandık başına giden ABD, tarihinin en gergin seçim sürecini yaşıyor… Corona virüsü salgını sebebiyle posta yoluyla gönderilen oylarda patlama yaşanmasıyla birlikte oy sayım süreci de uzadı. Birçok eyalette sandıklar açıldı ve sonuçlar açıklandı fakat Kuzey Carolina, Georgia, Pennslyvania ve Nevada’da henüz oy sayım işlemi bitmedi.

Fakat ABD basını bu eyaletlerde yeni sandıkların açılmasıyla birlikte önde götüren adayların rakiplerine attığı farkın da azaldığını yazdı.

POSTADAN BIDEN ÇIKIYOR

Oy sayım işleminin devam ettiği ve kazanan adayın Seçiciler Kurulu’na 20 delege gönderme hakkı elde edeceği Pennsylvania’da Donald Trump bir süre önde götürüyordu. Fakat Demokratların adayı Joe Biden, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ı kritik öneme sahip Pennsylvania’da geride bıraktı.

Eyalette ilk olarak sandığa giden seçmenin oyları sayıldığı için Trump, Pennsylvania’da büyük bir farkla önde olduğunu söylemişti.

GEORGIA’DA BIDEN ÖNE GEÇTİ

Oyların sayımının yüzde 99 tamamlandığı Georgia’da ise kıran kırana bir durum var. Daha önce Trump’ın ciddi bir oy farkıyla önde olduğu eyalette işler değişti. Joe Biden bin 97 oy farkla Trump’ın önüne geçti.

Şu anki mevcut duruma göre Biden’ın Georgia’yı kazanması, seçimin Biden lehine sonuçlanması anlamına geliyor. Eğer Biden, Georgia’yı kazanırsa, Seçiciler Kurulu’na 16 delege daha göndermeye hak kazanacak ve 270 delegeyi geçmiş bulunacak.

TRUMP DA FARKI KAPATIYOR

Demokratlar’ın adayı Joe Biden’ın önde götürdüğü Arizona’da da Trump farkı kapatmaya başladı… Birçok kaynak tarafından Biden’ın zaferini ilan ettiği Arizona’da, Cumhuriyetçiler’in yoğun olduğu bölgelerdeki sandıklar açıldıkça aradaki fark erimeye başladı.

Arizona’da Cumhuriyetçilerin kalesi olarak bilinen Maricopa’da sandıkların açılmasıyla birlikte Trump, Biden ile arasındaki farkı kapattı. Trump şu an güncel verilere göre Biden’ın yaklaşık 46.000 oy gerisinde kaldı.

TRUMP SAVAŞ MODUNDA

Öte yandan Reuters’a konuşan bir yetkili Trump ile ilgili açıklamalarda bulundu. Trump’ın yakın çevresinde yer alan ve ismini açıklamak istemeyen bu yetkili, Trump’ın Beyaz Saray’da seçim sürecini yönetmeye devam ettiğini açıkladı.

İsmini açıklamayan yetkili, “İşin içine çok girdi ve kendini buna  adadı. Verileri takip ediyor, bütün eyaletlerle iletişim halinde. Şu an durum iyi değil fakat bu adam mücadele etmeyi sürdürüyor. Trump şu an savaş moduna girdi. Melankoli ya da üzgünlük yok. Fakat zafere giden yol giderek daha da zorlaşıyor” ifadesini kullandı.

Öte yandan Reuters’a açıklamalarda bulunan bir Beyaz Saray yetkilisi, Trump’ın Cumhuriyetçilerin algısını değiştirdiği için başarılı olduğunu söylerken, “Cumhuriyetçiler’in Latinlerden ve Afro-Amerikalı seçmenden oy almasını sağladı” ifadesini kullandı.

BIDEN’IN EVİNİN BULUNDUĞU BÖLGEDE ‘HAVA SAHASI KISITLAMASI’ GETİRİLDİ

Biden’ın Delaware eyaletine bağlı Wilmington kentindeki evinin bulunduğu bölgede hava sahasına güvenlik amaçlı kısıtlama getirilerek, bölge “ulusal savunma hava sahası” ilan edildi.

Federal Havacılık İdaresi tarafından yapılan açıklamada, kısıtlamanın başkanlık seçimlerinin ardından geçtiğimiz Çarşamba günü ilan edildiği belirtildi. İdare tarafından pilotlara yapılan online bildirimde, 1 mil yarıçapındaki bölgede 11 Kasım'a kadar kısıtlamaların aktif olduğu bildirildi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Biden'ın başkanlık seçimini kazanması durumunda zafer konuşmasını yapmasının beklendiği Chase Center üzerinde de geçici olarak hava sahasının kısıtlandığı öne sürüldü.

BIDEN: KAZANDIĞIMA HİÇ ŞÜPHE YOK

ABD Başkanı Trump’ın seçim gecesinde yaptığı “Kazandım” açıklamasının ardından dün gece Joe Biden da ilk defa tonunu yükseltti. Biden, “46’ncı başkan olarak seçildiğime hiç şüphem yok” ifadesini kullandı.

Özellikle Pennsylvania ve Georgia eyaletlerinde aradaki farkın kapanmasıyla birlikte Biden, “Senatör Kamala Harris ile birlikte seçimi kazandığımıza dair hiç kuşkumuz yok. Herkese sakin olma çağrısında bulunuyorum. Süreç devam ediyor. Demokrasi bazen karmaşık olabiliyor. Demokrasi biraz sabretmeyi gerektiriyor. Fakat bu sabır 240 yılı aşkın bir süredir meyvesini veriyor” yorumunu yaptı.

TRUMP YİNE TEMELSİZ İDDİALARDA BULUNDU

Seçim sürecinden beri asılsız birçok iddiada bulunan ve başta Twitter ve Facebook olmak üzere birçok sosyal medya platformundan darbe alan Başkan Donald Trump, Beyaz Saray’dan konuştu…

Çarşamba günü yaptığı konuşmanın haricinde ilk kez kamuoyunun karşısına çıkan Trump, “Eğer yasal yollar sayılsaydı rahatça kazanırdım. Onlar seçimi bizden çalmaya çalışıyorlar. Eğer yasa dışı oyları kullanırsanız, geç gelen oyları sayarsanız onlar kazanır” dedi. ABD basını, Trump’ın bu iddiasını destekleyecek bir kanıt sunmadığını aktardı.

Trump, “Georgia’da çok çok büyük bir farkla kazandım. Seçim gecesinde sandıklardan çıkan oy farkı 300.000’e yakındı. Pennsylvania’da da çok büyük bir farkla kazandım ama farkı azalttılar” dedi.

Trump konuşurken yayını kestiler! İddialarını madde madde çürüttüler İlginizi Çekebilir Trump konuşurken yayını kestiler! İddialarını madde madde çürüttüler ABD'deki başkanlık seçiminde son durum: Trump'ı tek senaryo kurtarıyor İlginizi Çekebilir ABD'deki başkanlık seçiminde son durum: Trump'ı tek senaryo kurtarıyor ABD Başkanlık Seçimleri'nde sonucu belirleyecek kritik 7 detay İlginizi Çekebilir ABD Başkanlık Seçimleri'nde sonucu belirleyecek kritik 7 detay Kamyon Beyaz Saray kapısına dayandı: Melania gitmeye hazır İlginizi Çekebilir Kamyon Beyaz Saray kapısına dayandı: Melania gitmeye hazır

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD beyaz Beyaz Saray canlı Çarşamba CNN Corona darbe demokrasi Donald Trump Dünya Facebook patlama salı seçim son dakika sosyal medya Twitter
Loading...