Sözcü Plus Giriş

Rusya bir hastanede 180 doktora corona bulaştı!

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını sağlık çalışanlarını tehdit etmeye devam ediyor. Gelen son bilgilere göre, Rusya’da bir hastanede 180 doktora corona virüsü bulaştı. Hastanenin başhekimi yoğun bakıma alındı.

Güncellenme: 23:28, 11/04/2020
Rusya bir hastanede 180 doktora corona bulaştı!

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan ve bölgenin en büyük hastanelerinden olan No Mitin'de görev yapan doktorlarda corona virüsü belirtilerine rastlanırken, doktorların tümüne corona virüsü testi yapıldı.

Hastane de görev yapan 180 doktor ve başhekimde corona virüsü tespit edildi. Hastanenin Başhekimi Yulia Sergeeva'nın corona virüsü nedeni ile yoğun bakım alınırken, hastane tamamen boşaltıldı.

Hastane yatan hastalar başka hastanelere sevk edilirken, hastanenin kapısına 20 Nisan'a kadar kapalı olduğuna dair yazı asıldı.

Yetkililer, başhekiminde içinde bulunduğu 52 doktorun durumunun ağır olduğunu açılarken, Rusya'da corona virüsü ile ilgili artan vaka ve çalışmalara dair Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov'da açıklama yaptı.

Peskov, yaptığı açıklamada “Moskova’da corona virüsü ile ilgili durum zor, hastanelerin hepsi acil durum modunda çalışıyor. Muhtemelen, önümüzdeki birkaç hafta içinde corona virüsü vakalarının zirvesine yakın olup olmadığını ya da ne zaman yaklaşacağını anlayacağız” dedi.

İlginizi ÇekebilirRusya'da corona krizi! Putin ekonomi için harekete geçtiRusya'da corona krizi! Putin ekonomi için harekete geçti

“ASKERİ GEÇİT TÖRENİNİ MUTLAKA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Peskov, Rusya'da 9 Mayıs'ta yapılması planlanan ancak corona virüsü salgını neden ile ileri bir tarihe ertelenen Rusya'nın Zafer Bayramı törenleri ile ilgili, Zafer Bayramı Geçit Töreninin resmi bir karar alınmamasına rağmen ertelenebileceğini söyledi.

Peskov, yaşanan aksiliklere rağmen geçit töreninin mutlaka gerçekleştirileceğini söylerken, ordu tarafından geçit törenlerine dair hazırlıkların sürdürüldüğünü ifade etti.

Sözcü, Rusya'da tüm önlemlere rağmen corona virüsü vakalarında artış gözlendiğini ifade ederken, halka çağrıda bulundu.

Peskov, “Halkımız sosyal izolasyon kurallarına uymazsa ve kendi karantinalarını gerçekleştirmezse Rusya’da vaka sayısı önümüzdeki günlerde daha çok artabilir” diyerek herkesin kurallara uyması gerektiğini ifade etti.

Putin'in durumu hakkında da bilgiler aktaran Peskov, “Putin’in sağlığı yerinde. Herhangi bir problem yok. Çalışma programlarımızdan da gördüğünüz üzere hepimiz telekonferans yoluyla olsa bile çok çalışıyoruz” dedi.

BAŞMÜFTÜ HAYATINI KAYBETTİ

Rusya'da corona virüsü etkisini arttırmaya devam ederken, Kafkasya'da da virüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Çeçenistan Sağlık Bakanlığı bugün başkent Grozni'de 2 kişinin corona virüsü nedeni ile hayatını kaybettiğini açıkladı.

Rusya'ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti'nin Baş Müftüsü Abdurrahman Martazanov'un corona virüsü nedeni ile tedavi gördü hastanede hayatını kaybetti. (İHA)

İlginizi ÇekebilirPutin imzaladı! Rusya'da coronaya karşı yeni önlemler...Putin imzaladı! Rusya'da coronaya karşı yeni önlemler...