Meksika’da 7.5 büyüklüğünde deprem! Ölü sayısı yükseliyor

Meksika'nın Oaxaca bölgesinde meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) ise Meksika, Guatemala, Honduras, El Salvador için tsunami uyarısı yaptı.

Meksika’da 7.5 büyüklüğünde deprem! Ölü sayısı yükseliyor

Oaxaca bölgesinde 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 4’e yükseldiği bildirildi.

Ölenlerden birinin üzerine çit düştüğü, Huatulco bölgesindeki diğer kişinin ise çatının yıkılması sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Yetkililerin hasar tespit çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

FOTO: REUTERS

147 ARTÇI SARSINTI OLDU

Meksika Ulusal Sismoloji Servisi (SSN), 7.5 büyüklüğündeki depremden sonraki ilk iki buçuk saatlik zaman diliminde 147 artçı sarsıntı kaydedildiğini açıkladı. SSN, Oaxaca’nın güneydoğu bölgesinde en büyüğü 4.6 olan artçıların büyüklüklerinin 4.1 ile 4.3 arasında değiştiğini duyurdu.

TSUNAMİ UYARISI

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) depremin büyüklüğünü 7.7 olarak açıklarken, Meksika, Guatemala, Honduras, El Salvador için tsunami uyarısı yaptı.

MEKSİKA OAXACA BÖLGESİ HAKKINDA

Oaxaca ya da resmî adı ile Özgür ve Egemen Oaxaca Eyaleti (Estado Libre y Soberano de Oaxaca), Meksika’nın güneyinde bulunan bir eyalettir. Kuzeybatısından Puebla; kuzeyinden Veracruz; doğusundan Chiapas; güneyinden Büyük Okyanus ve batısından Guerrero tarafından çevrelenir. Başkenti ve en büyük şehri Oaxaca de Juárez.

Oaxaca’nın yüzölçümü 93.793 kilometre kare. Nüfusu 3.551.710. İnsani Gelişme Endeksi 0,756 (orta); bu Gabon ile neredeyse eşit bir seviyededir.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...