Sözcü Plus Giriş

Almanya: Hafter ateşkesi sürdürmeye hazır olduğunu söyledi

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Libya'da Trablus hükümetiyle çatışan ve ülkenin doğusunu kontrol eden Hafter'in ateşkesi sürdürmeye hazır olduğunu söylediğini duyurdu. Öte yandan Hafter'in Berlin Konferansı'na katılmayı kabul ettiği açıklandı.

Sozcu.com.tr
17:32 -
Almanya: Hafter ateşkesi sürdürmeye hazır olduğunu söyledi

Arap Baharı’nın ardından kaosun ve şiddetin bitmek bilmediği Libya ile ilgili sıcak bir gelişme yaşandı… Kuzey Afrika ülkesi Libya’nın doğusunu yöneten Halife General Hafter, geçen hafta Rusya’nın başkenti Moskova’da Türkiye ve Rusya’nın öncülüğünde gerçekleşen barış görüşmesinden adeta kaçarak ayrılmış ve büyük bir krize sebep olmuştu.

Bu hafta sonu Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşecek Libya zirvesiyle ilgili yeni bir açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Hafter’in açıklamalarını kamuoyuna duyurdu. Reuters’ın N-TV’ye dayandırdığı son dakika haberinde Maas, “Hafter, ateşkesi sürdürmeye hazır olduğunu söyledi” dedi.

HAFTER KONFERANSA KATILACAK

Almanya, Halife Hafter’in Berlin Konferansı’na katılmayı kabul ettiğini açıkladı.

Almanya, Berlin'deki konferansa Birleşmiş Milletler destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) lideri Sarrac ve Hafter’i davet etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı konferansa Rusya, ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden temsilcilerin de katılması bekleniyor. (İHA)

İLGİLİ HABERGuardian: 2 bin Suriyeli savaşçı Türkiye üzerinden Libya'ya gidecekGuardian: 2 bin Suriyeli savaşçı Türkiye üzerinden Libya'ya gidecek
Son güncelleme: 17:17 21.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more