Sözcü Plus Giriş

Avrupa Birliği’nden Türkiye açıklaması: Diyalog meyvelerini vermezse…

Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı niteliğindeki Avrupa Komisyonu, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin bir açıklama yaptı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:48, 01/09/2020
Avrupa Birliği’nden Türkiye açıklaması: Diyalog meyvelerini vermezse…

AB dışişleri bakanları geçen hafta Türkiye’ye yaptırım sinyali verirken, AB Komisyonu’ndan da konuya ilişkin bir mesaj geldi.

Komisyon sözcüsü, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin tüm AB için kaygı verici olduğunu” belirterek, “Ankara’nın gerilime barışçıl ve soğukkanlı bir çözüm bulacağını umduğunu” aktardı.

AB yetkilisi, Türkiye ile diyalog çağrısı yaparken, Ankara’ya Doğu Akdeniz’de gerilim yaratan tek taraflı adımlardan kaçınma çağrısı yaptı.

Reuters’ın haberine göre; AB sözcüsü, diyaloğun meyvelerini vermemesi halinde ise Birlik’in yaptırımlara yöneleceğini vurguladı.

SKANDAL SOPA-HAVUÇ BENZETMESİ!

AB dışişleri bakanlarının toplantısı sonrası cuma günü gizlilik kaydıyla Reuters’a konuşan üst düzey bir AB yetkilisi, olası yaptırımları kastederek şunları söylemişti:

“Ankara’yı ciddi şekilde diyaloğa çekmek için sopaların yanı sıra havuçlar da olacaktır. Bu havuçlar, yeni Gümrük Birliği ve mülteci programı için daha fazla para olabilir.”

 

İlginizi ÇekebilirAvrupa Birliği Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye'ye olası yaptırımları belirlediAvrupa Birliği Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye'ye olası yaptırımları belirledi İlginizi ÇekebilirAB'nin yaptırım sinyalinin ardından Türkiye'den bir NAVTEX dahaAB'nin yaptırım sinyalinin ardından Türkiye'den bir NAVTEX daha
Yayınlanma Tarihi:13:32,