TYT baraj puanı kaç? 2020 TYT baraj puanı…

Bu yıl yaşanan salgın ve öğrencilerin sınava hazırlık sürecinin sancılı geçmesi nedeniyle baraj puanında değişikliğe gidildi. Üniversite tercihi yapmayı planlayan öğrenciler YKS puanlarıyla birlikte TYT baraj puanının kaç olduğunu merak ediyor. İşte ayrıntılar...

TYT baraj puanı kaç? 2020 TYT baraj puanı…

Zorlu YKS maratonunda tercih dönemiyle birlikte önemli bir viraj dönülecek. TYT puanıyla tercih yapacak olan öğrenciler değişen TYT baraj puanını araştırıyor.

TYT BARAJ PUANI KAÇ?

Bu yılla sınırlı kalmak şartıyla baraj puanı TYT’de 150, AYT ve YDT'de ise 170 olarak belirlendi. Üniversite adayları, TYT sınavından en az 150 puan alarak iki yıllık üniversite tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin, AYT ve YDT sınavları sonucunda tercih yapabilmek için ise en az 170 puan almaları gerekecek.

PUANLAR NASIL KULLANILACAK?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.