Sözcü Plus Giriş

Bireysel banka müşterilerine ilişkin düzenlemeler Merkez Bankası’na devredildi

2014 yılında bankaların alacağı ücret ve komisyonları yeniden belirleyen düzenleme bugün itibariyle yürürlükten kaldırıldı. Geçen şubat ayında yapılan bir düzenleme ile bankaların ücret ve komisyonları yeniden düzenlenmişti. Söz konusu düzenleme ile EFT işlemlerinden alınabilecek ücret, işlem tutarının 1.000 TL ve altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL’yi, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL’yi, diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL’yi geçemiyordu.

Sozcu.com.tr
09:36 -
Bireysel banka müşterilerine ilişkin düzenlemeler Merkez Bankası’na devredildi

3 Ekim 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Söz konusu düzenlemeler yine bugünkü Resmi Gazete’de yer alan bir kanun ile Merkez Bankası’na devredildi.

GEÇEN ŞUBAT AYINDA DÜZENLEME YAPILMIŞTI
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu finansal tüketicilerden, Merkez Bankası da ticari müşterilerden bankaların alabileceği ücret ve komisyonları geçen ay yeniden düzenlenmişti. Ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400'den 51 adede, finansal tüketicilerde 20'den 16'ya indirildi. BDDK 2014 yılında da finansal tüketicilerden alınabilecek ücret ve komisyonları 20 ile sınırlandırmıştı. Öncesinde bir sınır yoktu.

 

İLGİLİ HABERBankaların ücret ve komisyonları yeniden düzenlendiBankaların ücret ve komisyonları yeniden düzenlendi
Son güncelleme: 09:54 07.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more