Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? (06.03.2020)

Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından Rusya ve Türkiye arasında İdlib'de sağlanan ateşkes sonrası dolar/TL 6.10 seviyesinin üstünde işlem görmeye devam ediyor. Euro/TL ise 6.90'ı aştı. Petrolde ise son dört yılın en düşük seviyeleri görülüyor.

Sozcu.com.tr
08:01 -
Dolar ne kadar oldu? (06.03.2020)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin ardından ateşkes sağlandı. Ateşkes dün gece 00.01’den itibaren yürürlüğe girdi.

Dolar/TL corona virüs ile ilgili gelişmeler ve ABD tarım dışı istihdam verilerinin izleneceği yeni güne 6,11 seviyesinden başladı. Dolar/TL bugün en düşük 6,1015, en yüksek 6,1257 seviyesini gördü. Euro/TL ise 6,87 seviyesinden güne başlarken daha sonra 6,90’ı aştı.

Piyasalar corona virüs ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. ABD Senatosu hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti'nin desteğiyle corona virüse karşı mücadeleye 8,3 milyar dolar kaynak ayrılmasını içeren paketi kabul etti.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ekonomisinin corona virüs salgınından darbe alabileceğini, ancak er geç bu zorluğu da geride bırakacaklarını söyledi. Çin’de teyit edilmiş corona virüs vakası sayısı 143 artarak 80.552’ye yükseldi.

Petrol fiyatları ise son dört yılın dip seviyelerinde hareket etmeye devam ediyor. Petrolde bugün düşüş yüzde 4’ü aşarken dün 49,99 dolardan kapanan Brent türü ham petrol varil fiyatı bugün 46-47 dolar bandında seyrediyor.

VİRÜSÜN PİYASAYA YANSIMALARI TAKİP EDİLİYOR

Reuters’a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Jeopolitik tansiyonun biraz azalmasını bekliyoruz. Ateşkes, sahada risklerin önüne geçmesi açısından önemli. Ancak sahadaki yansımasını izleyeceğiz. Dış piyasalarda ise satış baskısı faiz indirimlerine rağmen çok kuvvetli. Bunun TL’ye yansımasını görüyoruz. Kurda 6.15 altında seyir devam ettiği sürece yukarı yönlü baskı zayıf kalacaktır” dedi ve ekledi:

“ABD tahvillerine artan yönelimin doların değerini baskılıyor. Dolar endeksi 100’e yaklaştıktan sonra 96.5 civarında. Bu TL için avantaj, endeksin düşüşünün devamı TL’de en önemli belirleyicilerden biri olacaktır. Bugün ise ABD’de Şubat ayı tarım dışı istihdam raporu veri gündeminin en önemli takip edilecek gelişmesi. Bu verideki virüs kaynaklı etkilerini ve bunun piyasa yansımalarını takip edeceğiz.”

İLGİLİ HABERPutin ve Esad'ın istediği oldu! Moskova'daki mutabakat ne anlama geliyor?Putin ve Esad'ın istediği oldu! Moskova'daki mutabakat ne anlama geliyor?
Son güncelleme: 16:31 06.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more