Bakan Koca’dan 23 Nisan açıklaması… 23 Nisan’da sokağa çıkmak yasak mı?

Her yıl büyük coşku ile kutlanan milli bayramlardan biri olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için sayılı günler kaldı. 23 Nisan hakkında en büyük merak konusu ise resmi tatil olan günde sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Nisan sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusuna yanıtladı.

Bakan Koca’dan 23 Nisan açıklaması… 23 Nisan’da sokağa çıkmak yasak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı getirileceği iddialarına değinen Koca, şu ifadeleri kullandı;

23 NİSAN’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Merak edilen 23 Nisan sorusuna Bakan Koca şu şekilde yanıtladı; Bu doğrultuda daha sonraki haftalarla ilgili karar Bilim Kurulu'nda gündeme gelmedi ama önümüzdeki haftalarda gelebilir. Bilim Kurulu bir karar merci değildir, tavsiye kararları alan bir kuruldur. 23 Nisan ile ilgili de gündeme gelmedi, haftaya gündem olabilir.

23 NİSANIN ÖNEMİ

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Öte yandan 2020 yılı, Meclis’in açılışının 100. yılı olması dolayısıyla ayrı bir öneme sahiptir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgal eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

23 Nisan Çocuk Bayramı da kutlanmayacak İlginizi Çekebilir 23 Nisan Çocuk Bayramı da kutlanmayacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Atatürk Bilim Çocuk Corona Dünya Meclis Sağlık Sağlık Bakanı sokağa çıkma yasağı tatil Türkiye Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Loading...