30 Ağustos Zafer Bayramı yasağına sosyal medyada tepki yağdı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98'inci yıl dönümünde yapılacak etkinliklerin İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile yasaklanması tepki çekti. Karara sosyal medyada adeta tepki yağdı.

30 Ağustos Zafer Bayramı yasağına sosyal medyada tepki yağdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelge ile 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ülke genelinde yasaklandı.

Karara tepki yağarken İçişleri Bakanlığı benzer uygulamaların daha önceki dini ve resmi bayramlarda uygulandığını savundu.

Vatandaşlar ise yasaklanmayan etkinlikler, dolup taşan plajlar ve iptal edilmeyen sınavlarla genelgeye tepkisini gösterdi.

Sosyal medyada karara verilen bazı tepkiler şöyle:

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç: Sayın Bakan Süleyman Soylu 30 Ağustos” nedir bilir misin? Ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlük tutkusudur. Her koşulda gururla andığımız kıvanç verici bir zaferdir. Kutlamalara hiçbir yasak engel olamaz. Bu yıl da her zaman olduğu gibi 30 Ağustos zaferini coşkuyla kutlayacağız.

SINAVLAR VE PLAJLAR

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: Covid-19; balık istifi denize girenleri, namaz kılanları, asker uğrayanları, düğün yapanları etkilemiyor ama milli bayramları ve Atatürk’ün adı geçen her şeyi etkiliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır: 30Ağustos'u yasaklayan zihniyete inat; Biz yine meydanlarda ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi huzurunda olacağız!

CHP PM Üyesi Deniz Demir: Bu Covid-19 sadece milli bayramları mı etkiliyor? 2,5 milyon öğrenci sınava girebiliyor, 1 milyon öğretmen yer değiştirebiliyor, plajlarda denize girilecek yer bulunamıyor, oteller full ama 30 Ağustos'u kutlamak yasak öyle mi? Bu millet bunu unutmaz!

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray: 30 Ağustos Zafer Bayramında törenlerin yasaklanması hakkındaki kararın menşei saraydır. Pandemi gerekçesi inandırıcı değildir. Çünkü; 1- Milli bayramlarımızın kutlamasında sabıkalılar 2- Dini bayramımızda ve 15 Temmuz’da bir kısıtlamaya gitmediler. Yaşasın Atatürk ve şehitlerimiz!

YASAKLANAMAZ ÇÜNKÜ…

SÖZCÜ yazarı Uğur Dündar: 30 Ağustos‘u kutlamak yasaklanamaz!. Çünkü biz aldığımız her hür nefeste Allah’a şükrediyor ve 30 Ağustos‘u kutlamış oluyoruz. Çünkü o hür nefesleri, bağımsız bir millet olmamızı sağlayan muhteşem 30 Ağustos Zaferine, yani Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ve askerlerine borçluyuz!.

SÖZCÜ yazarı Sinan Meydan: 30 Ağustos, Ebedi Başkomutan Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletçe bu toprakları yeniden vatan yaptığımız en büyük zaferimizdir. Türk milleti şehit kanlarıyla kazandığı Büyük Zaferini -olabildiğince-milli bir coşkuyla kutlayacaktır.

Eski Bakan Ertuğrul Günay: İçişleri Bakanı ve tüm devlet ricali biliniz ki, bugün bu ülkede siz bu sıfat, mevki ve makama sahipseniz, bu imkan 23 Nisan, 30 Ağustos, 24 Temmuz ve 29 Ekim sayesindedir. Bugünlere yasak koymak kimsenin haddi de, hakkı da değildir.

COVİD-19 ANT İÇMİŞ

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer: 30 Ağustos etkinlikleri pandemi nedeniyle yasaklanmış. Anlaşılan Covid-19'un Atatürk'e ve kuruluş değerlerimize büyük bir hıncı var; sınavlarda, turizm merkezlerinde, cami açılışlarında bulaşmaya cesaret edemeyen virüs, milli bayramlarımızı burnumuzdan getirmeye adeta ant içmiş…

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş: Ayasofya’nın açılışı için binlerce insanı İstanbul’a taşıyıp vakaların sayısında patlamaya yol açtınız. Binlerce insana virüs bulaştırdınız. Şimdi ise salgının arkasına saklanıp 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yasaklıyorsunuz. Çıkın mertçe konuşun; yaptıklarınızı da unutmayın ama.

Gazeteci Merdan Yanardağ: Böyle bir rezalet görülmedi.. Bir ulus onur günlerini kutlamayacak da neyi kutlayacak? Osmanlı’nın Ortaçağ zaferlerini mi? Siz hiç İtalyanların bin yıl yaşayan Roma İmparatorluğu’nun zaferlerini ya da fetihlerini kutladığını gördünüz mü?

Gazeteci İsmail Saymaz: Ayasofya ibadete açılırken zararsız görülen koronavirüs, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda mı vatandaşa bulaşıcı hale geliyor?

Tiyatrocu Orhan Aydın:  30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak yasaklanmış. Bir kez daha yazayım. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak yasaklanmış. AVM’ler, çarşı-pazar açık olsun, yurttaşlara krediler ver tatile gönder,15 Temmuz’u kutla, milyonlarca çocuk sınava girsin, Ayasofya açılışında binlerce insan tekbir çekerek toplansın, Malazgirt Zaferi’ni kutla sıra 30 Ağustos Zafer Bayramı’na gelince yasakla.

‘OKÇULAR VAKFI’NA SERBEST

Öte yandan Tepkilerin odağına Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu Okçular Vakfı’nın, 1071 Malazgirt Zaferi'nin yıldönümünde, Muş'un Malazgirt ve Bitlis'in Ahlat ilçelerinde 23-26 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceği etkinlik oturdu.

Vakfın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bir adım ötende ülkün, bir adım ötende geleceğin. Hep bir adım öteye, yurttan cihana… Pırıl pırıl bir ışığa. Hep Kızıl Elma’ya…” Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 23-26 Ağustos tarihlerinde #Ahlat ve #Malazgirt’te buluşuyoruz!” ifadeleri yer aldı.

BİNLERCE POLİS GÖREVE 

İHA’nın haberine göre etkinlik nedeniyle Malazgirt Kaymakamlığı ve ilçe belediyesi başta olmak üzere şehirdeki tüm kamu kurumları alarma geçti. Muş ve Malazgirt Emniyet Müdürlüğünde izinler kaldırılırken, ilçede geniş güvenlik önlemleri alınıp, ilçenin giriş ve çıkışlarında kontroller sıklaştırıldı.

Çevre il ve ilçelerden takviye ekiplerin geleceği Malazgirt'te 26 Ağustos günü binlerce polisin görev yapacağı öğrenildi.

Mitingin gerçekleştirileceği Tarihi Milli Park’ta da önlemler gözden geçirilirken, Okçular Vakfı tarafından kurulan okçuluk oyun alanları, mangala ve mas güreşi ile ‘Köyvivor’ parkuru etkinlikler için hazırlandı.

Tartışılacak '30 Ağustos' yasağı! 'Müsaade etmeyin' denildi! İlginizi Çekebilir Tartışılacak '30 Ağustos' yasağı! 'Müsaade etmeyin' denildi!