AKP’li eski başkandan İsmet İnönü’ye büyük saygısızlık

Yozgat AKP Gençlik Kolları'nın eski başkanı Çelebi Altuntaş'tan Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye iftira ve hakaretler... Facebook hesabından "Allah demeyi yasakladı. Kuran’ı yakarak imha etti" gibi paylaşımlarda bulunan Altuntaş, tepkiler üzerine "Benim partide aktif bir görevim yok. Yaptığım paylaşımlar beni bağlar" dedi. Altuntaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla özür diledi.

AKP’li eski başkandan İsmet İnönü’ye büyük saygısızlık

Son yerel seçimde Yozgat Belediye Başkanlığı için AKP’den aday adayı olan Çelebi Altuntaş, sosyal medya hesabından Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye iftira ve hakaretlerde bulundu.

Daha önce Yozgat AKP Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Altuntaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından İnönü’ye ‘Sağır İsmet’ dedi. Facebook sayfasından skandal ifadeler içeren şu yazıyı da paylaştı:

İFTİRA ÜZERİNE İFTİRA

* İsmet İnönü kimdir? Atatürk öldüğünde yerine geçti ve bakın neler yaptı: Kur’an-ı Kerim basılmasını yasakladı. Kur’an-ı Kerimler'i toplattı. Köyleri bile dolaştılar tek tek. Allah demeyi yasakladı. Jandarma gönderdiler. “Kur’an-ı Kerimler’i devlet tamir edecek” diyerek topladılar ve yakarak imha ettiler. Bu ülkede 1948 yılına kadar hacca gitmeyi dahi yasakladı İnönü.

* Sultanahmet Camii'ni bile askeri kışlaya çevirmişlerdi, atlar dolaşıyordu bahçesinde. Ezanı yıllarca “Tanrı uludur” diye okuttu. Alimler, “Ezan Türkçe olmaz” dediği için hapis yattı, idamla yargılandı. Kuran-ı Kerim öğreten müftüler işten atıldı. 60 yaşında nineler evlerden toplanıp gözaltına alındı.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, AKP'li Çelebi Altuntaş'ın İsmet İnönü'ye yönelik çirkin sözlerine sert tepki gösterdi. “Herkes haddini bilecek” diyen Keven, şunları söyledi:

* Cumhuriyete küfretmek, Kuvâ-yi Milliye önderlerine hakaret etmek, hele ki ikinci Cumhurbaşkanımız Sayın İsmet İnönü’ye hakaret etmek AKP Türkiyesi'nde cezasız kalmaktadır. Aksine bunu yapanlar ‘fesli' örneğinde olduğu gibi devlet katında ilgi görmektedir. İsmet Paşa’nın aziz hatırasından özür dilenmezse Cumhuriyet Savcılığı’na devlet büyüklerine hakaretten suç duyurusunda bulunacağımın bilinmesini isterim.

(FOTO: Twitter)

“PAYLAŞIMLARIM BENİ BAĞLAR”

Yaptığı paylaşımlar sonrası tepki gören Çelebi Altuntaş, “Benim AK Parti'de aktif herhangi bir görevim yok. Yaptığım paylaşımlar beni bağlar. Ucuz saldırılardan bir şey çıkartamazsınız” dedi.

ÖZÜR DİLEDİ

Altuntaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla özür diledi.

Çelebi Altuntaş, şu ifadeleri kullandı:

* Çok değer verdiğim Osmanlı ailesine yapılan çirkin saldırıdan dolayı geçmiş yıllarda büyük bir kızgınlıkla yapmış olduğum küfür olduğunu hissettiren yorumum kişinin insan olma hakkına saygı problemi taşıdığı için maksadını aşmıştır.

* Muhattaplarımdan ve ailelerimden özür dilerim.

Uğur Dündar ifşa etti, Bakan Soylu harekete geçti İlginizi Çekebilir Uğur Dündar ifşa etti, Bakan Soylu harekete geçti