Arefe gecesi yapılacak ibadetler, okunacak dualar neler? Arefe gecesi çekilecek tesbihler…

Müslümanların en değerli zamanlarından biri de Kurban Bayramı öncesindeki Arefe günleri. Arefe günü sabah saatlerinden geceye kadar ibadetler aralıksız devam ediyor. İhlas suresi ve Kur'an-ı Kerim'in kalbi olarak adlandırılan Yasin ise sıkça okunuyor. Arefe gecesi yapılacak ibadetleri, okunacak duaları ve çekilecek tesbihleri yazımızda sizler için derledik.

Arefe gecesi yapılacak ibadetler, okunacak dualar neler? Arefe gecesi çekilecek tesbihler…

İslam aleminde iki büyük bayramdan biri olan Kurban Bayramı Arefesi bugün idrak ediliyor. Arefe gününde milyonlarca Müslüman dualar ederek, ibadetlerini sürdürüyor. Birçok kişi ise Arefe gecesinde hangi ibadetlerin yapılması gerektiğini ve hangi duaların tavsiye edildiğini araştırıyor. Arefe gününe özel herhangi bir ibadet olmamakla birlikte, tövbe etmek, salavat getirmek, bolca dua etmek ve ihlas suresiyle, yasin okumak tavsiye edilenler arasında.

AREFE GÜNÜ İBADETLERİ VE OKUNACAK DUALAR

Arefe gününde şu ibadetler yapılabilir; duha namazı (kuşluk namazı), tesbih namazı ve şükür namazı kılınabilir.

Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen ibadetlerdendir.

İhlas Suresi okumak tavsiye edilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur “İhlas suresini kim arefe günü akşamı 1000 defa okursa Allahü Teala ona istediğini verir.”

Peygamber Efendimiz bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.

Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır.

Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin namazıdır.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN OKUDUĞU DUA

Resulullah (s.a.v) Arife günü şu duayı okurdu: Allâhümmec’al fî kalbî nûran ve fî basarî nûran ve fî sem’î nûran ve ‘an yemînî nûran ve ‘an yesârî nûran ve fevkî nûran ve tahtî nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran vec’al lî nûran.

Ve fî rivâyetin: ‘Asabî ve lahmî ve demî ve şa’rî ve beşerî kâne yekûlü fî du’âihî

Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, kulağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üstümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle (bir başka rivayette) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır, saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır.

100’ER KEZ OKUNMASI TAVSİYE EDİLEN DUALAR

Bismillahir Rahmanir Rahim

Kul hüvellahü ehad. Allahüs Samed. Lem yelid velem yüled. Velem yekün lehü küfüven ehad.

La ilahe illallahü vahdehü la şerike lehü. Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir.

Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül mak’adel mukarrabe ındeke yevmel kıyameh.

Kurban Bayramı namaz saatleri: İstanbul, Ankara, Konya ve İzmir'de bayram namazı saat kaçta? İlginizi Çekebilir Kurban Bayramı namaz saatleri: İstanbul, Ankara, Konya ve İzmir'de bayram namazı saat kaçta? Bayram namazı camilerde kılınacak mı? Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? İlginizi Çekebilir Bayram namazı camilerde kılınacak mı? Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...