Bakkal, market ve kargolar bugün açık mı?

Türkiye’de corona virüsü sebebiyle bugün bazı kısıtlamalar tekrardan yürürlüğe girdi. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre bugün bazı işletmelerin de çalışma saatleri kısıtlandı.

Bakkal, market ve kargolar bugün açık mı?

Genelgeye göre bugün bakkal ve marketler saat 20.00'ye kadar hizmet verebilecek. Bu saatten sonra işletmeler dükkanlarını kapatmak zorunda kalacak.

Ayrıca, bakkal ve marketlerin yanı sıra alışveriş merkezi, kuaför ve güzellik merkezleri de saat 20.00'ye kadar açık olabilecek.

KARGOLAR AÇIK OLACAK MI?

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre kargolar yasaklardan muaf tutulan işletmelerden biri. Yani kargolar bugün ve yarın normal çalışma saatlerine göre hizmet verebilecek.

SADECE PAKET SERVİS OLACAK

İçişleri Bakanlığı, ayrıca restoran, lokanta, pastane, kafe ve kafeterya gibi işletmelerin 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­ al hizmeti verecek şekilde açık olacağını duyurdu.

Bu saatler dışında ise bu işletmeler sadece paket servis hizmeti verebilecek.

Foto: Shutterstock

AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

a) İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,

b) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

c) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleriafetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),

ç) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),d) Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar,

e) Oteller ve konaklama yerleri,

f) Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,

g) Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,

ğ) Üretim ve imalat tesisleri,

h) Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları,

ı) Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir)

Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak? İlginizi Çekebilir Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak? Eğer bu listedeyseniz, yasaklardan muafsınız İlginizi Çekebilir Eğer bu listedeyseniz, yasaklardan muafsınız

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Covid-19 doğalgaz Göç İdaresi İçişleri Bakanlığı Maske Sağlık sokağa çıkma yasağı Türkiye Veteriner
Loading...