CHP infaz düzenlemesinin iptali için AYM’ye başvurdu

CHP, 14 Nisan’da kabul edilen infaz düzenlemesinin usul yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

CHP infaz düzenlemesinin iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Altay, TBMM’de kabul edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğü giren infaz düzenlemesinin TBMM Genel Kurul´daki oylama şeklinin, Anayasa’nın 87 ve 88’inci maddeleri ile TBMM İç Tüzüğü’nün 92’nci maddesine aykırı olduğunu dile getirdi.

Kanunun bazı maddelerinin ‘af’ niteliği taşıdığını ifade eden Engin Altay, “Burada Anayasa ihlali var. CHP´nin sorumluluk anlayışı ve Anayasa’nın vermiş olduğu hakkı kullanacağız” dedi.

TBMM ÜYE TAM SAYISININ BEŞTE ÜÇ ÇOĞUNLUĞU ARANMASI GEREKİR

Açıklamanın ardından CHP Milletvekili Mahir Başarır, Anayasa Mahkemesi’ne dilekçeyi vererek, başvuruyu gerçekleştirdi.

Başvuruda ‘genel veya özel af ilanını içeren kanun teklifleri’ başlıklı TBMM İç Tüzüğünün 92’nci maddesine atıfta bulunularak, “Genel veya özel af ilanını içeren tekliflerin Genel Kurulda kabulü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile mümkündür” denilerek, kanunun oylamasında TBMM üye tam sayısının en az beşte üç (360) çoğunluğunun aranması gerektiği belirtildi.

“TASARI TAM BİR EŞİTSİZLİK VE ADALETSİZLİK İÇERMEKTEDİR”

Engin Altay, basın toplantısında şunları kaydetti:

* Elbette ve hiç şüphesiz CHP eline silah alıp polisimizi askerimizi şehit eden hiçbir teröristi, elbetteki hiçbir uyuşturucu baronunu, elbetteki kadına, çocuğa cinsel taciz, tecavüz ve şiddet uygulayan hiçbir sapkının af kapsamına alınmasını istememektedir.

* Ancak geldiğimiz noktada bu Meclis’ten geçen bu tasarı tam bir eşitsizlik ve adaletsizlik içermektedir.

“BU BİR ŞEKİL BAŞVURUSUDUR”

* Gerçi tümüyle adil bile olsa biz CHP olarak Anayasa’ya sadakât ve bağlılıktan, beğenmesek de tüm hüküm ve maddelerini, ayrılmayacağımıza dair ettiğimiz yemine de bağlı olarak yasalaşan bu teklifin Anayasa’nın 87 ve 88. maddelerine ve TBMM’nin iç tüzüğünün 92. maddesine çok net aykırılığını tespitiyle iptali istemimizi yüksek mahkemeye yapacağız.

* Bu bir şekil başvurusudur. Yasaya göre bu bir 10 gün içinde yapılması gerekiyor idi. Şekil şartları yerine gelmemiştir.

* Nedir? Anayasamızın 87. ve iç tüzüğün 92. maddelerine göre bu kanun teklifinin kimi maddeleri af niteliği taşıdığı için beşte üç çoğunluk olumlu arandığı ve bu bulunmadığı için ota yerde Anayasanın ve iç tüzüğün açık ve aleni bir ihlali vardır.

* Biz bunu mahkemeye getirmeyi bir sorumluluk anlayışıyla yerine getireceğiz. İkinci aşamada esasa gireceğiz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...