Ermenistan-Azerbaycan çatışması neden çıktı? Tovuz şehri nerede?

Ermenistan güçleri, Azerbaycan’ın Tovuz şehrine saldırıda bulundu. Sabah saatlerinde gelen bilgilere göre, 4 Azerbaycan askeri şehit düştü ve 2 Ermenistan askeri de yaralandı. Ermenistan-Azerbaycan çatışması neden çıktı? Çatışmaların merkezi Tovuz nerede? İşte tüm detayları ile Azerbaycan- Ermenistan çatışması...

Ermenistan-Azerbaycan çatışması neden çıktı? Tovuz şehri nerede?

Hafta sonu Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan çatışmaların yankısı bugün de devam etti… Azeri ve Ermeni savunma bakanlıkları çatışmalarda bazı askerlerin yaşamını yitirdiğini ve bazı askerlerin de yaralandığını açıkladı.

ERMENİSTAN AZERBAYCAN ÇATIŞMASI NEDEN ÇIKTI?

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin esas sebebi ise Dağlık Karabağ… Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir gerilim bölgesi haline geldi. Karabağ Ermenileri, Karabağ’ın Sovyet Azerbaycan’dan Sovyet Ermenistan’a geçmesi gerektiğini talep etmesiyle tırmanan gerilim 20 yılı aşkın bir süredir devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkese rağmen Azerbaycan ve bölgeyi işgal eden Ermenistan sınırında sık sık çatışma yaşanmaya devam ediyor. Bölgedeki gerilim bölgedeki doğalgaz ve petrol boru hattı koridoru dolayısıyla uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor.

Kardeş ülke Azerbaycan güne Ermenistan saldırısıyla başladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ermenistan askeri birliklerinin top atışı ile birlikte Tovuz şehrine saldırdığını, çıkan çatışma sonucunda iki Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İşte Ermenistan-Azerbaycan çatışması hakkındaki son gelişmeler…

TOVUZ ŞEHRİ NEREDE?

Tovuz şehri, Azerbaycan'ın Ermenistan ile sınır komşusu olan şehridir. Tovuz Rayonu bölgesinin yönetim şehridir. Başkent Bakü'ye 439 kilometre uzaklıkta olan şehrin nüfusu 2013 yılı sayımına göre 15 bin civarındadır. Ayıca Tovuz şehir, Azerbaycan'ın askeri olarak yığınak yaptığı şehirlerden biridir.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ERMENİSTAN'A SERT TEPKİ

Ermenistan ile Azerbaycan arasında çıkan çatışmalara, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından sert tepki gösterildi. Bakanlığın yaptığı açıklama şu şekilde;

* Ermeni silahlı unsurlarının Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybeden Azerbaycanlı şehitler için dost ve kardeş Azerbaycan halkına ve Hükümetine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

* Ermenistan’ın saldırgan milliyetçilik anlayışının yeni bir tezahürü olan bu eylemin Azerbaycan tarafından püskürtülmüş olması, saldırganlığın karşılıksız bırakılmayacağının somut bir göstergesi olmuştur.

* Ermenistan’ın uluslararası toplumun dikkatini Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresinde yıllardır sürdürdüğü hukuk dışı işgalden başka yerlere çekmek ve ihtilafa yeni boyutlar kazandırarak siyasi çözümün önünü tıkamak için başvurduğu bu teşebbüsler sonuçsuz kalmaya mahkumdur.

* Ermeni tarafı bu tür tehlikeli taktiklerden vazgeçmeli, aklıselim ve hukukun yolunu seçmelidir. Kendi kapasitesini aşan emeller uğrunda maceraperestliğe soyunmak, Ermenistan’ın muhakeme zaafını ortaya koymakta, bölgemizdeki barış ve istikrarın önündeki en büyük engeli oluşturmaktadır.

* Ermenistan’ın saldırganlığını örtme çabasının uluslararası camia tarafından da hiçbir şekilde kabul görmemesini temenni ediyoruz.

* Türkiye, toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm imkanlarıyla Azerbaycan’ın yanında yer almaya devam edecektir.

Ermenistan'a peş peşe çok sert tepkiler: Karşılıksız kalmayacağından emin olsun İlginizi Çekebilir Ermenistan'a peş peşe çok sert tepkiler: Karşılıksız kalmayacağından emin olsun