Giresun’daki sel felaketinde can kaybı 8’e yükseldi

Türkiye'yi dehşete düşüren Giresun'daki sel felaketi sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bölgeden gelen 'son dakika' haberine göre bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Böylece faciada can kaybı maalesef sekize yükseldi.

Giresun, Samsun, Rize ve Trabzon'daki selde tam anlamıyla felaket yaşandı. Sağanak nedeniyle Ordu sınırındaki Abdal Deresi ve Dereli İlçesi'ndeki dere taştı.

FOTO: DHA

CAN KAYBI 8’E YÜKSELDİ

Sel felaketinden sonra kayıp olarak aranan 9 kişinden 1'inin cansız bedeni, arama- kurtarma ekiplerince Espiye ilçesinde bulundu.

İbrahim Güdük'ün cansız bedeninin bulunmasıyla selde yaşamını yitirenlerin sayısı, 8’ye yükseldi. 2'si asker 8 kişiyi arama çalışmaları sürdürülüyor.

Giresun’daki arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. FOTO: DHA

ASKERİ ARAÇ SULARA KAPILDI

Dereli'de içinde beş asker ile bir iş makinesi operatörünün bulunduğu askeri araç, Tirebolu-Doğankent karayolunda menfezin çökmesi sonucu sele kapıldı. Araçta bulunan Uzman Çavuş Burak Tok, Uzman Çavuş Onur Kıran, Erdem Çıtır'ın cansız bedenine ulaşıldı.

FOTO: DHA

Yedi ilçeyi etkisi altına alan sel ve heyelanda, Doğankent, Dereli ve Yağlıdere'de 17 bina yıkıldı, 361 bina hasar gördü.

AFAD: 157 KİŞİ KURTARILDI

AFAD’tan yapılan açıklamaya göre, Giresun’daki selin ardından 988 kişilik ekip ve 288 araç ile devam eden müdahale çalışmalarında 157 vatandaş kurtarıldı.

FOTO: DHA

SOYLU: YOL HARİTASI BELİRLİYORUZ

Giresun'un Dereli ilçesinde incelemelerini sürdüren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, her afetin kendine göre bir niteliği olduğunu belirterek, sel afetinde can kaybının 7, kayıp sayısının da 9 olduğunu söyledi.

FOTO: İHA

Bakan Soylu, şöyle konuştu:

* Vatandaşı ve esnafı dinliyoruz, taleplerini alıyoruz. Bizim gözümüzden kaçan bir şey varsa vatandaşımızı dinliyoruz. Her bölgedeki afet farklı oluyor. İlk kez burada bizim çizmeye ihtiyacımız oldu.

* Daha önceki afetlerde böyle bir çizme talebi olmamıştı. Maske zaten sürekli olarak dağıtılıyor. Yaraları da nasıl saracağımıza yönelik yol haritası da belirliyoruz.

* Tüm kurumlarla birlikte neler yapacağımızı ortaya koyduk. Herkes bir an önce toparlanması hususunda elinden geleni yapıyor. Arama çalışmaları da devam ediyor.

* Aranan kişi sayısı 9'a düştü. 9 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Tüm ekiplerimiz çalışıyor, ekip sayısını da artırdık. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 7'dir.

FOTO: DHA

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SMS İLE UYARDI

İçişleri Bakanlığı afet bölgesi Giresun'da vatandaşları SMS yoluyla uyardı.

Bölgede bulunan vatandaşların cep telefonlarına GSM operatörleri tarafından gönderilen mesajda can ve mal emniyeti bakımından dikkatli olmaları istendi.

İçişleri Bakanlığı mesajında, “Değerli Giresunlu Hemşehrilerimiz; Yoğun yağış, sel ve heyelanlardan etkilenen ilçelerimizde özellikle beton yolların altlarında boşalmalar olabileceği değerlendirildiğinden, can ve mal emniyeti açısından dikkatli olmanızı rica ederiz” ifadelerine yer verildi.

ŞEHİT BABASINI ASKER SELAMIYLA UĞURLADI

Uzman jandarma 7’nci kademeli çavuş Erdem Çıtır (44) için Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı’nda tören düzenlendi.

Törene, şehit eşi Hamide, çocukları Alperen, Semra Nur ve Şeyda Ülkü Çıtır, şehit babası Namık Çıtır ve şehit yakınları katıldı. Duaların okunduğu törende, şehidin oğlu Alperen Çıtır (11), babasının cenazesinin getirilmesi sırasında ayağa kalkarak asker selamı verdi. Şehit eşi ve çocukları, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Şehit Eşi Hamide Çıtır, “Beni de yanına götür” diyerek gözyaşı döktü.

Şehidin oğlu Alperen Çıtır, babasının cenazesinin getirilmesi sırasında ayağa kalkarak asker selamı verdi. FOTO: DHA

Törenin ardından Erdem Çıtır’ın cenazesi, askerler tarafından omuzda taşınıp memleketi Ordu’nun Çamaş ilçesine götürülmek üzere askeri helikoptere nakledildi. (DHA)