HDP’liler bahçede oturdu

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) HDP'li milletvekilleri, partilerine yönelik operasyonlar yapıldığını öne sürerek yeni yasama dönemi açılışına katılmadı. HDP milletvekilleri, Meclis bahçesinde Genel Kurul bitimine kadar oturma eylemi yaptı.

HDP’liler bahçede oturdu

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithar Sancar ile milletvekilleri, Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında, HDP’ye yönelik operasyonlar yapıldığını iddia ederek, bugün açılan Meclis Genel Kurulu’na katılmayacaklarını söyledi.

Buldan, iktidarın hedefinin HDP’siz Türkiye ve siyaset olduğunu ileri sürerek, “Ne yapılırsa yapılsın, HDP’nin yükselişi durdurulmayacak. HDP olarak ayaktayız, kararlıyız, haklıyız. Bu Meclis’e karşı bir tutum değil ama bu kadar büyük bir haksızlık, hukuksuzluk ve zulmü Meclis Genel Kurulu’ndan değil, Meclis bahçesinden duyurmayı daha doğru yöntem gördük, bu nedenle katılmayacağız. Genel Kurul devam ederken oturma eyleminde olacağız” dedi.

HDP milletvekilleri açıklamanın ardından alkışlar eşliğinde yürüyerek, Meclis bahçesinde Genel Kurul bitimine kadar oturma eylemi düzenledi.

HDP milletvekillleri, TBMM Genel Kurulu toplantısını protesto ederek oturuma katılmadılar. Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...