Sosyal medyada Pınar Gültekin cinayetine tepki yağıyor

Muğla'da beş gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in korkunç bir cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Acı haberin ardından siyaset, sanat ve spor dünyasından birçok isim cinayete tepki gösterdi. Eski sevgilisi tarafından öldürülen 27 yaşındaki genç kız için yapılan paylaşımlarda ortak çağrı ise kadın cinayetlerinin son bulması oldu.

Sosyal medyada Pınar Gültekin cinayetine tepki yağıyor

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Mahallesi’nde yaşayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü son sınıf öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin’den acı haber geldi.

Beş gündür haber alınamayan ve korkunç bir cinayete kurban gittiği öğrenilen genç kızın cansız bedeni Menteşe ilçesinde ormanlık alanda varil içinde bulundu. Olayla ilgili gözaltına alınan genç kızın eski sevgilisi Cemal Metin Avcı ilk ifadesinde genç kızı öldürdüğünü itiraf etti.

Acı haberin ardından sosyal medyada siyaset, sanat ve spor dünyası başta olmak üzere toplumun her kesiminden #pinargultekin etiketiyle cinayete tepki yağdı.

“NE KADAR ACI VERİCİ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu: “Ne kadar acı verici; hayata umutla, neşeyle bakan yüzlerin aramızdan alındığını öğrenmek. Ne kadar tutarsız; özgürlüğü, yaşamı güvence altına almak yerine yasakçılığın peşinden koşmak”

“YÜREĞİMİZ GÜZEL KIZIMIZ İÇİN YANDI”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş: “Yüreğimiz güzel kızımız #pinargultekin için yandı. 5 gündür kayıp olan ve cansız bedenine ulaşılan evladımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Zihniyeti, dili ve eylemi şiddetten arındırmak zorundayız. Kadın cinayetlerini sonlandıracak adımlar atmak hepimizin ortak sorumluluğu.”

“KAYBEDECEK ZAMAN KALMADI”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer: “Beş gündür kayıp olan Pınar Gültekin ne yazık ki sevdiklerinden koparıldı. Daha kaç kez ‘Bu son olsun!’ diyeceğiz? Bırakalım boş tartışmaları. Kaybedecek zaman kalmadı. Kadınlarımız, çocuklarımız öldürülüyor.”

“ACİLEN CAYDIRICI KARARLAR ALINMALI”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen: “Muğla’da 5 gündür kayıp olan #PınarGültekin’in cansız bedenine ulaşıldığını büyük üzüntüyle öğrendim. Boğularak öldürüldüğü tahmin edilen güzel kızımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. ‘Kadına şiddet’ konusunda yetkililerin acilen caydırıcı kararlar alması gerekiyor. Bu ülkede kadının yaşam hakkı için gereken yasal düzenlemeler, sosyal medya düzenlemelerinden ve dizi/film izleme platformlarının varlığından daha çok tartışılmalı, daha çok ele alınmalıdır!”

“KINAMAK YETMEZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya:  “Yine bir kadının gülüşünü soldurdular. Kınamak yetmez! Kadınlarımızın tercihlerine, haklarına saygı duyan nesiller yetiştiren bir eğitim sistemine, onları koruyan bir yargıya ihtiyacımız var!”

“BİR CANIMIZI DAHA KAYBETTİK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan: “Muğla'da hayatının baharında bir canımızı daha kaybettik. Kadına karşı şiddet olayları her geçen gün artıyor. Kadınların şiddet gördüğü, öldürüldüğü bir toplumda yarınlarımız da öldürülüyor demektir. Mekanın cennet olsun #pinargultekin”

“BOŞ İŞLERLE UĞRAŞIYORUZ”

Muharrem İnce: “5 gündür kayıp olan Pınar'ın cansız bedeni bulunmuş. Hayatının baharında bir can gitmiş. Üzgünüm. Allah'tan rahmet diliyorum. Yüreğimizi yakan ölümler yaşanırken İstanbul Sözleşmesi'ni tartışarak, sosyal medya yasaklarını konuşarak boş işlerle uğraşıyoruz. #pinargultekin”

“KATİLLERE CESARET VERİYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan: “Çok üzgünüm… maalesef Pınar’ı da kaybettik. Keşke sağ salim aramıza dönseydin.. Kadınlar her gün ölüyorlar, öldürülüyorlar… Suçlu yalnızca katil değil. #İstanbulSözleşmesi’nin uygulanmasını istemeyenler, katillere bu cesareti verenlerdir. #pinargultekin”

“EN AĞIR CEZAYI GETİRMELİ”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: “Üzgünüm güzel kızım.. Allah rahmet eylesin, mekanın cennet olsun… Kadına, çocuğa, hayvanlara yönelik şiddete de lanet olsun. En ağır cezayı getirmeli, bu suçun işlenmesine neden olan zihinsel, kültürel iklimi de yok etmeliyiz. #pinargultekin”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu:  “#PınarGultekin’i öldüren ayrıldığı erkek cinayeti gizlemeye çalışmış İstanbul Sözleşmesi tartışılırken: Kadınlar hayatına dair karar vermeye çalışıyor. Eziyet edilerek öldürülüyor Kadın cinayetlerinin üstü örtülmeye çalışılıyor. #İstanbulSözleşmesiYaşatır”

“PINAR GÜLTEKİN SON OLSUN”

Cumhuriyet Halk Partisi:  “Pınar Gültekin’in cansız bedeni ormanlık alanda bulundu. Gencecik bir kadın daha canice katledildi. Kadının yaşam hakkını ve güvenliğini sağlaması gerekenler ise sosyal medya yasaklarıyla meşgul… #PınarGültekin son olsun!”

“BİR KADIN DAHA ÖLMESİN”

 Fenerbahçe Spor Kulübü:  “Bir kez daha acı haber! Kadına şiddet bitsin, son bulsun. Bir kadın daha ölmesin! #PinarGultekin”

“ALLAH'INIZDAN BULUN”

Melis Alphan: “Şuraya bak.. Her hafta bir kadın kayboluyor, vahşice katlediliyor, binlerce kadın hayatındaki erkeklerden sistematik şiddet görüyor. Ama neymiş, #İstanbulSözleşmesi aileleri dağıtıyormuş. Allah'ınızdan bulun! #pinargultekin”

HALUK LEVENT’TEN KADINLARA TAVSİYE 

Haluk Levent: “Kızlar! Haluk abinizin tavsiyesi! İlişkinizin ilk günlerinde erkek arkadaşınız kıskançlık ile başka bir durum ile az da olsa size şiddet uygularsa hoş görmeyin. Hatta bazıları gibi bunu sosyal medyada gösterip “erkeğim benim” demeyin. Şiddeti meşrulaştırmayın. Yoksa ölürsünüz :(”

“ARTIK SOMUT ADIMLAR GÖRMEK ZORUNDAYIZ”

Nükhet Duru: “Bugün nefes alan, yaşama karışan, bu sabah sizinle aynı gökyüzüne uyanan bir kadının sonraki gün veya ondan sonraki gün ya da belki bir ay sonra yaşama hakkının elinden alınacak olduğunu farkında mısınız? Artık somut adımlar görmek zorundayız!! #pinargultekin”

“TECRİT İLE CEZALANDIRILMALIDIR”

 Gökhan Özoğuz: “Başta Kadın ve Çocuk tecavüzü ve her türlü Cinayet, tecrit ile cezalandırılmalıdır! Aksi taktirde bitmeyecektir. #pinargultekin”

“UMUTLUYDUK OYSA”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi: “Bugün çok üzücü bir haberle uyandık. Umutluyduk oysa. Pınar henüz 27 yaşındaydı. Gülüşü anlatıyordu yaşamı ne kadar sevdiğini. Mekânı cennet olsun… Bugün yeni bir sayfa açalım, bu son olsun. #KadınaSiddeteDurDe #pinargultekin”

Pınar Gültekin'den acı haber geldi! Pınar'ın ölümüyle ilgili korkunç detaylar... İlginizi Çekebilir Pınar Gültekin'den acı haber geldi! Pınar'ın ölümüyle ilgili korkunç detaylar... Pınar Gültekin'in katil zanlısı Cemal Metin Avcı'nın ilk ifadesi ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Pınar Gültekin'in katil zanlısı Cemal Metin Avcı'nın ilk ifadesi ortaya çıktı