İstanbul bayram namazı saat kaçta? 31 Temmuz İstanbul il ve ilçe ilçe bayram namazı saatleri!

İstanbul bayram namazı saatleri belli oldu. Kurban Bayramı'nın ilk günü sabah namazı ardından güneş doğduktan sonra cemaatle kılınan bayram namazı için artık az bir süre kaldı. İstanbul bayram namazı saatini bekleyen vatandaşlar haberimizden, İstanbul'un bayram namazı saatini tüm ilçelerin namaz vakitlerini görebilirler. Diyanet'in yayınladığı 31 Temmuz İstanbul bayram namazı saati ve kılınışı hakkındaki bilgiler sayfamızda...

İstanbul bayram namazı saat kaçta? 31 Temmuz İstanbul il ve ilçe ilçe bayram namazı saatleri!

Kurban Bayramı’nın ilk günü bugün kılınacak namazla idrak edilecek. Tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da bayram namazı heyecanı camilerde yaşanacak. Pandemi kurallarına uygun olarak kılınacak bayram namazı sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınacak. İstanbul’da yaşayanların merak ettiği İstanbul bayram namazı saatini ve ilçe ilçe namaz vakitlerini sayfamızda sizler için paylaşıyoruz. İşte Diyanet’in yayınladığı 31 Temmuz İstanbul Kurban Bayramı namazı saati…

İSTANBUL’DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı takvime göre, İstanbul’da Kurban Bayramı namazı 31 Temmuz Cuma sabahı saat 06.33‘te kılınacak.

İL İL İLÇE İLÇE BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR VE NASIL KILINIR?

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,
Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce “Sübhaneke duası”nı okur, sonra fasılalar halinde;
Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...