Sözcü Plus Giriş

Krizin 24’üncü yıl dönümünde Kardak’ta gerilim

Kardak krizinin 24. yıl dönümünde Yunan botlarının dün Kardak’a yanaşmasına izin vermeyen Türk Sahil Güvenlik ekipleri bugün de geniş güvenlik önlemleri aldı. Buna rağmen Kalalimnos Adası'ndan saat 09.40’ta Kardak kayalıklarına zodyak botla 10 metre yaklaşan Yunan askerleri gerginliğe neden oldu. Yunan askerlerini önce uyaran sahil güvenlik, ardından da botun peşinden tam gaz giderek Türk sularından çıkmasını ve bölgeden uzaklaşmasını sağladı.

Yaşar ANTER
Güncellenme: 15:40, 01/02/2020

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi’ne 3,5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında 1996 yılında yaşanan gerginliğin 24’üncü yıl dönümünde, Türk ve Yunan Sahil Güvenlik botları bu sabah saatlerinde Kardak önlerinde karşı karşıya geldi.

Bodrum, Yalıkavak, Turgutreis ve Güllük limanlarından hareket eden sekiz Türk Sahil Güvenlik botu Kardak bölgesinde kriz yaşanmaması için yarım mil ile 2 mil mesafede bekleyerek güvenlik önlemi aldı.

FOTO: SÖZCÜ

Türk ve Yunanlı balıkçıların bugün yaklaşmadığı Kardak kayalıklarına saat tam 09.40'ta Kalalimnos Adas’ından çıkan ve içerisinde dört Yunan askerinin bulunduğu zodyak bot büyük bir hızla Kardak kayalıklarına geldi.

KAYALIKLARA 10 METRE KADAR YAKLAŞTILAR

Yaklaşık yarım mil açıkta bekleyen Türk Sahil Güvenlik botunun uyarısına aldırış etmeyen Yunan Sahil Güvenlik botu kayalıklara 10 metre kadar yaklaştı. Türk Sahil Güvenlik botu ise arkasından gidip Yunan botunun Türk sularından çıkmasını ve Kardak kayalıklarından uzaklaşmasını sağladı.

Kardak bölgesinde kovalamaca yaklaşık 15 dakika sürdü. Türk ve Yunan savaş gemilerinin ise Kardak'a bir mil mesafede zaman zaman birbirlerine 400 metre kadar yaklaştıkları görüldü.

FOTO: SÖZCÜ

Yunan botunun Kalalimnos Adası önlerine çekilmesi ile kriz sona erdi.

İlginizi ÇekebilirKardak'ta Türk-Yunan gerginliğiKardak'ta Türk-Yunan gerginliği
Yayınlanma Tarihi:15:17,