Kızılay Başkanı Kınık’tan Kılıçdaroğlu’na cevap

Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na bağış yapmasının ortaya çıkmasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, kendisini istifaya davet eden CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, "Görevimizi gönüllü olarak, hiçbir ücret ya da maaş almaksızın, meccanen yerine getiriyoruz" yanıtını verdi.

Kızılay Başkanı Kınık’tan Kılıçdaroğlu’na cevap

Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağış yapmasının ortaya çıkmasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, kendisini istifaya davet ederek, “Yöneticileri astronomik aylık alıyorsa iş gönüllülükten çıkıyor” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, “Görevimizi gönüllü olarak, hiçbir ücret ya da maaş almaksızın, meccanen yerine getiriyoruz” diye yanıt verdi.

Kınık,  Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki grup toplantısındaki eleştirilerini bilgilendirme notuyla yanıtladı.

Kınık, ‘Bağış Değerlendirme Raporu' ve ‘Türk Kızılayı İddia, Soru ve Cevaplar' başlığıyla CHP'lilere gönderdiği iki çalışmada, kurumun 2018 Yılı Finansal Değerlendirme Raporu ve Bağımsız Denetçi Raporu'na da yer verdi. Rapora göre Kızılay'a son beş yılda toplam 9 milyar 959 milyon 622 bin 802 TL bağış yapıldı.

Başkentgaz'ın bağışının Ensar Vakfı'na verilmesinin nedeniyle ilgili, “Başkentgaz da Kızılay'a şartlı bir bağış yapmıştır ve Kızılay bu bağışın şartını yerine getirmiştir. Bağışçıların niyetlerini sorgulamaz” diyen Kınık, ‘Kızılay Başkanı'nın ofisinin köşk veya yalı’ olduğuna ilişkin iddialara da, “Kızılay'ın köşkte veya yalıda bir ofisi, merkezi veya temsilciliği yoktur” yanıtını verdi.

Kızılay’ın internet sayfasında yer alan ‘Sıkça sorulan sorular’ bölümünde çalışanların gönüllülük esasıyla çalıştığına dair şu metin yer alıyor:

Kılıçdaroğlu: Kızılay, Kızılay olmaktan çıktı, bunun adı peçelemektir İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu: Kızılay, Kızılay olmaktan çıktı, bunun adı peçelemektir