CHP infaz yasasını AYM’ye götürecek

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, infaz yasasını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını açıkladı.

CHP infaz yasasını AYM’ye götürecek

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen infaz teklifindeki düzenlemeleri eleştiren Özkoç, şunları söyledi:

“ADALETLİ DEĞİL”

* Düşünce suçlarıyla ilgili insanlar içeride yatarken, gazeteciler, akademisyenler, yazarlar, siyasetçiler içeride yatarken biz eğer; hırsızları, dolandırıcıları, vatandaşın gözünü oyanları, irtikap suçu işleyenleri, çetecileri, yasa dışı kumar oynatanları, fuhuş yaptıranları, kadına şiddet uyglayanları çıkarmaya kalkarsak vebali büyük olur.

* Bu yasa adalet kavramına aykırıdır. Adaletin elindeki terazi dengede olmalıdır. Eğer ayrımcılık yapılırsa, terazinin dengesi bozulur. Bir insan sadece akademisyen olduğu için ve barıştan yana konuştuğu için, bir insan sadece iktidara karşı olduğu için cezaevinde tutulacak ama az önce saydığım suçlardan yatanlar dışarı çıkacak. Bu adaletli değildir. O yüzden CHP olarak bu yasaya ‘hayır’ dedik.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç

“AYM’YE GÖTÜRECEĞİZ”

CHP olarak infaz yasasını AYM’ye götüreceklerini belirten Özkoç, “Arkadaşlar hazırlıklara başlayacaklar. İnfaz yasasının, genel başkanımızın emriyle, yaşam hakkının savunulması açısından, içerideki düşünce suçlularını, akademisyenleri, siyasetçileri hepsini kapsayacak bir şekilde çıkması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye'yi karıştıran önerge taslağı sonrası SÖZCÜ’ye konuşan Özkoç, “Önümüze erken yaşta evliliklere infaz indirimi ya da af getiren herhangi bir teklif, önerge resmen getirilmedi” demişti.

İnfaz paketi Meclis'ten geçti: 90 bin kişiye tahliye yolu açıldı İlginizi Çekebilir İnfaz paketi Meclis'ten geçti: 90 bin kişiye tahliye yolu açıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...