Sözcü Plus Giriş

CHP ve HDP’den üç ismin vekilliği düşürüldü

TBMM Genel Kurulu'nda, cezaları onanan ancak Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) dosyaları henüz karara bağlanmamış olan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in milletvekillikleri düşürüldü. Gergin geçen Genel Kurul, CHP ve HDP'nin protestolarına sahne oldu.

15:26 -

Cezaları onanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in TBMM Genel Kurul'da milletvekillikleri düşürüldü.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “Terör örgütü PKK’ya üye olmak” suçundan yargılanan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında verilen 6 yıl 3 ay, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkındaki 9 yıl hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce 24 Eylül 2019’da onanmıştı.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

CHP’li Berberoğlu ise MİT TIR'ları görüntülerini gazeteci Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti. Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları hakkındaki yargı kararları TBMM bekletiliyordu.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

ŞİMDİ NE OLACAK?

CHP ve HDP’nin durumu Anayasa Mahkemesi’ne taşıması bekleniyor.

MECLİS’TE SLOGANLAR…

Meclis’te AKP’li vekilllerle beraber CHP’li ve HDP’li vekiller arasında tartışma çıktı.

CHP’li ve HDP’li vekiller karar okunurken, söz konusu kararı protesto ederek masalara vurdu.

Vekiller, Meclis’te “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

 

ENGİN ALTAY’DAN SERT TEPKİ

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç kararları okumadan önce CHP Grup Başkanvekili Engin Altay söz aldı. Bu kararların okunmasının anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğunu belirterek ‘okumayın’ çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Enis Berberoğlu'nun Yargıtay’da onaylalanan cezası ile ilgili AYM'ye başvurusu var. Yani yargılaması devam ediyor. Bu devam ederken bu fezlekeleri okutarak hukuku iğfal etmeyin” ifadelerini kullandı.

Engin Altay 3 fezlekenin apar topar Genel Kurul'a getirilmesini parlamentoya ‘darbe' olarak nitelendirdi.

MERAL DANIŞ: BU DARBEDİR

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, “FETÖ’cü hakimlerin kararıyla halkın seçtiği milletvekilleri düşürülmek isteniyor. Farisoğlu ve Güven hakkında karar veren hakimler şu anda FETÖ’den içerideler. Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacağınızı düşünün. Bu darbedir, darbedir, darbedir” diye konuştu.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ

ADALET YÜRÜYÜŞÜ'NÜN FİTİLİ
CHP milletvekili Enis Berberoğlu MİT TIR'ları haberi yüzünden casuslukla suçlanıp 25 yıl hapse çarptırılmıştı. Peş peşe gelen tartışmalı kararlar üzerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 15 Haziran 2017 günü Ankara'dan yola çıkarak İstanbul'da sona eren 24 günlük tarihi Adalet Yürüyüşü'nü gerçekleştirmişti. Berberoğlu hakkındaki karar, 9 Ekim 2017 tarihinde bozulmuştu. Yeniden yargılanan Berberoğlu 13 Ekim 2018'de 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

MAKAM ÖNÜNDE DE PROTESTOLAR SÜRDÜ

TBMM Genel Kurulu’nda üç vekil hakkında çıkan kararın ardından bir grup milletvekili TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un makamı önünde protesto gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, makam girişine Anayasa kitapçığı bıraktı.

 

“YOLLARA DÜŞECEĞİZ”

Burada bir açıklama yapan Altay, “Hiçbir demokrasiperver vatandaş, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da diz çökmeyecek, baş eğmeyecek, susmayacak ve yılmayacaktır. Yapacağımız her şeyi, biraz önce meclis başkanının kapısına koyduğum anayasaya ve TBMM iç tüzüğüne uygun olarak, yürürlükteki yasalara uygun olarak, barışçıl bir şekilde, demokrasi çığlığımızı, Türkiye'nin 780 bin 500 kilometrekarelik coğrafyasında, gerekirse 81 ilde, 950 ilçede, 36 bin köyde, hane hane demokrasimizin korunmasının, yaşatılmasının bir zorunluluk olduğunu, 83 milyona anlatmak için yollara düşeceğiz” dedi.

OKTAY’IN GÖNDERDİĞİ YAZILAR ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan TBMM Başkanlığı'na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın imzasıyla farklı tarihlerde, bugün görevleri düşürülen 3 vekilin hakkında gönderdiği yazılar ortaya çıktı. İşte o belgeler…

İLGİLİ HABERMilletvekilliği düşürülen Berberoğlu: Cezaevinden çıktığım zaman da bu bir teneffüs demiştim...Milletvekilliği düşürülen Berberoğlu: Cezaevinden çıktığım zaman da bu bir teneffüs demiştim... İLGİLİ HABERHDP'den peş peşe tepkiler geldiHDP'den peş peşe tepkiler geldi
Son güncelleme: 12:29 08.06.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more