Sözcü Plus Giriş

Görevden alındığı iddia edilen CHP’li belediye başkanından ilk açıklama

Adana'da Ceyhan Belediye Başkanı CHP’li Kadir Aydar görevinden alındığı iddia edildi. SÖZCÜ'ye konuşan ve yerine kayyum atandığı iddiasını reddeden Kadir Aydar, "Görevimin başındayım. Bana siyasi yasak getirmeye çalışıyorlar” dedi. Adana Valiliği de, Aydar'ın görevden alınmasına ilişkin herhangi bir işlem yapılmadığını belirtti.

Mehmet SERBES
11:32 -

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, geçmişte yargılandığı suçlardan aldığı 24 ay hapis cezasının kesinleşmesi gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından belediye başkanlığı görevinden alındığı iddia edildi. “Görevimin başındayım. Bana siyasi yasak getirmeye çalışıyorlar” diyen Kadir Aydar, SÖZCÜ’ye konuştu.

Kadir Aydar, oyların yüzde 50.64’ünü alarak belediye başkanı seçilmişti. (FOTO: İHA)

YSK CEZALARI BİRLEŞTİRMİŞ

2013 yılında öğrenciyken meydana gelen iki olay nedeniyle mahkemeden ayrı ayrı iki tane 10'ar aylık cezaları olduğunu belirten Aydar, şunları söyledi:

* YSK, bu cezaları birleştirmiş ama bunu birleştirmeye yetkisi yok. YSK mahkeme değil. Ben görevimin başındayım. Şu an bir mahkemeden ceza almış değilim, bana siyasi yasak getirmeye çalışıyorlar ama bu bugünün olayı değil.

* 2013 yılında 10 aylık cezalarım vardı, bunlar infazı olmuş, bitmiş, ortadan kalkmış, seçime girmişim. YSK, bunları birleştirerek 20 aya çeviriyor. Mahkeme birleştirmemiş, YSK mahkeme değil ki bu cezaları birleştirsin, benden bununla ilgili savunma isteyecekler . Ben görevimin başındayım, belediye kayyum da atanmadı. Öyle bir şey yok.

ESKİ VEKİLDEN DESTEK ZİYARETİ

(FOTO: Twitter/@Zinonutumer)

Kayyum iddialarının ardından soluğu Ceyhan Belediye Binası’nda alan eski CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, “Bir yıldan bu yana Ceyhanlı hemşehrilerimiz için gecesini gündüzüne katan Belediye Başkanımız Kadir Aydar'ın yanındayız” dedi.

VALİLİK: GÖREVDEN ALINMADI

Tüm bu gelişmelerin ardından Adana Valiliği, Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın görevden alınmadığını duyurdu.

Valilik açıklamasında, “İçişleri Bakanlığımız tarafından Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar'ın görevden alınmasına ilişkin herhangi bir işlem yapılmamıştır” ifadeleri yer aldı.

Son güncelleme: 20:14 16.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more