Görkem Sertaç Göçmen tahliye edildi

İstanbul Bakırköy'de kız arkadaşını aracında darp eden ve olaya tepki gösteren vatandaşlara öfkelenip aracını üstlerine süren Görkem Sertaç Göçmen tahliye edildi. Göçmen hakkında, "Mala zarar verme", "Kasten öldürmeye teşebbüs" , "Yaralama" ve "Basit yaralama" suçlarından 14 yıldan 32 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenmişti. Anne Aynur Göçmen hakimlik görevinden istifa edip oğlunun savunmasını yapmak için avukatlığa başlamıştı.

Bakırköy’de 2 Ekim 2018’de kız arkadaşını aracının içerisinde darp eden ve olaya şahit olan vatandaşların tepkisine öfkelenen annesi hakim babası savcı Görkem Sertaç Göçmen’in (22) yargılanmasına devam edildi. Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Görkem Sertaç Göçmen’in tahliyesine karar verildi.

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu olarak yargılanan sanık Görkem Sertaç Göçmen getirilirken, çok sayıda taraf avukatı katıldı. Polis ve jandarma duruşma için özel güvenlik önlemi aldı. Müşteki olarak katılan Esranur Abacı, dershaneden çıktığını ve kaldırımdayken cipin, ayağının üstünden geçtiğini ifade ederek şikayetçi olduğunu söyledi.

ARABALAR OLDUĞU İÇİN GİDEMEDİ

Olay anında broşür dağıttığını belirten Büşra Yılmaz tanık olarak verdiği ifadede, “Sanık arabasının önünden geçen birine ‘Ne bakıyorsun’ diye inip tokat attı. Her şey öyle başladı, sonra vatandaş müdahale etti kavgaya. Herkes birbirine çok şiddetli müdahale ediyordu. Sanık arabaya bindi. Trafiğin seyir yönüne doğru hareket etmek istedi ancak arabalar olduğu için oradan gidemedi, kaldırımdan gitti. Olaydan yarım saat kadar sonra geri döndü. Döndükten sonra benim çalışma arkadaşlarımdan birine saldırdı, arkadaşımın kaşı patladı.” dedi.

İSTESE ARAÇTAN İNEBİLİRDİ

Duruşmada müşteki avukatları, mağdur A.A.’nın zorla tutulduğunu ifade etti. Ek savunma hakkı tanınan tutuklu Görkem Sertaç Göçmen ise söz alarak “Ben olay günü aracımdan inip 10-15 kişi ile tartışıp kavga ettiğim sırada A.A. isterse araçtan inip gidebilirdi. Kendisini zorla alıkoymuş değilim, önceki savunmalarımı da tekrar ediyorum” diye konuştu.

Sanığın annesi Avukat Aynur Göçmen ise savunmasında olay anında müvekkilim meşru müdafaa kapsamında hareket ettiğini öne sürerek, sanığın tutuksuz yargılanmasını talep etti.
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, iki tarafın da tanık dinlenmesi talebini reddetti. Mahkeme, sanık Göçmen’in tutuklulukta geçirdiği süreyi ve delillerin büyük oranda toplanmış olmasını gerekçe göstererek Göçmen’in adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına hükmederek tahliyesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

MAHKEMEYE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Duruşmanın ardından basın açıklaması yapan eski hakim Aynur Göçmen, şu şekilde konuştu: “Olayda basit yaralamalar var.  Maalesef oğlum ölen hiç kimse ölmediği halde 16 ayını tutuklu geçirdi. Benim oğlum iki üniversite okuyordu, bu 16 ay onun geleceğini çok kötü etkiledi fakat bugün aldığımız tahliye kararı için hepimiz çok mutluyuz.

Mahkemeye teşekkür ediyoruz. Adil bir yargılanma süreci içerisinde adaletin ve hakkın yerini bulacağımıza inancımız tam. Kız arkadaşına uygulanan bir şiddet söz konusu değil. Oğlum, 4 yıldır kız arkadaşıyla birlikteydi. Eğer şiddet uygulasaydı bir insan birkaç kez şikayet edilirdi.”

14 YILDAN 32 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

İddianamede Görkem Sertaç Göçmen “Mala zarar verme”, “Kasten öldürmeye teşebbüs” , “Yaralama” ve “Basit yaralama”  suçlarından 14 yıldan  32 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması isteniyor.

BU İLK OLAY DEĞİL

Savcı Alpay Göçmen’le eski hakim Aynur Göçmen’in oğlu Görkem Sertaç Göçmen’in, 6 Eylül 2017 tarihinde Ataköy’de bulunan hakim ve savcılar lojmanından dışarıya pompalı tüfekle ateş ettiği iddiasıyla da yargılanıyor. (DHA)


 

Oğlunu savunmak için hakimliği bırakıp avukat olan kadın ilk kez konuştu İlginizi Çekebilir Oğlunu savunmak için hakimliği bırakıp avukat olan kadın ilk kez konuştu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...