Sözcü Plus Giriş

Uğur Dündar’dan gazetecilerin tutuklanması kararına sert tepki!

Duayen gazeteci Uğur Dündar’ın sunduğu Demokrasi Arenası'nın bu haftaki konuğu tarihçi yazar Sinan Meydan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve emekli Amiral Türker Ertürk oldu.

21:24 -

Türkiye’nin en güvenilir kişisi Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu ‘Demokrasi Arenası'  İstanbul Küçükçekmece'deki Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nden sevenleriyle buluştu.

TELE1’de yayınlanan programa bu hafta tarihçi yazar Sinan Meydan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve emekli Amiral Türker Ertürk konuk oldu.

TUTUKLAMA KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Programda konuşan Dündar, Barış Pehlivan ve 2 basın mensubunun tutuklanma kararına tepki gösterdi. Dündar, “Basın özgürlüğüne karşı bu kuşatma bizi halkın gerçekleri öğrenme hakkına sahip olma isteğinden asla vazgeçirmeyecek” dedi.

İKTİDARA ÖNERİDE BULUNDU

İktidara bir de öneride bulunan Dündar, “Biraz önce de söylediğim gibi gazetecilik halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet meselesidir. Bunu bir kanun teklifiyle değiştirebilirler. O tanımın yerine şunu getirebilirler; ‘Gazetecilik iktidara hizmet mesleğidir.’ Bunu onuruna yedirenler devam ederler. Onuruna yedirmeyenler ise ne yapması gerekiyorsa onu yaparlar” ifadelerini kullandı.

 

“ATATÜRK’ÜN HAYATINDA HAKSIZ BİR TANE SAVAŞ YOKTUR”

Programda konuşan tarihçi yazar Sinan Meydan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da partisinin grup toplantısında kullandığı, Atatürk’ün ‘Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum’ sözlerine değindi.

Çanakkale’de Mustafa Kemal Paşa’nın o emri verirken ordunun başında olduğunu vurgulayan Meydan, sözlerini şöyle sürdürdü;

*25 Nisan 1915 sabahı o emri vermiştir. O emrin tamamı da şöyledir; Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi yeni komutanlar ve askerler alabilir.

*Çünkü Mustafa Kemal, o emri Ankara’dan vermiyor. Mustafa Kemal, ordunun başında ölüme koşan Mehmetçiğin önünde o emri veriyor.

*Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatında haksız bir tane savaş yoktur. Atatürk’ün bütün savaşlarında ‘bizi öldürmek isteyenlere karşı ölmeyeceğiz diye savaşa gireriz’ diyor. Atatürk ‘zorunlu olmadıkça savaş cinayettir’ diyen bir barış dehasıdır.

İLGİLİ HABERSon dakika... OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklandı!Son dakika... OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklandı!
Son güncelleme: 22:24 06.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more