Yunanistan sınırını otobüsle kapattı

Yunanistan Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş yapmak isteyen bir grup göçmenin ülkeye girişine izin vermedi. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, göçmenleri Türkiye'ye dönmeye ikna etmek için uğraşıyor. Yunan askeri tampon bölgede bekleyen göçmenleri korkutmak için zaman zaman ses bombası kullanıyor.

Türkiye’nin göçmenlere ‘açık kapı politikası’ uygulayacağının duyulmasının ardından Edirne’de gece yarısından itibaren Avrupa ülkelerine geçmek isteyenlerin hareketliliği sürüyor. Kapıkule Sınır Kapısı’na giden bir grup göçmen, yaşanan yoğunluk üzerine Yunanistan’a gitmek amacıyla Pazarkule Sınır Kapısı’na gitti.

Yunanistan sınır kapısını otobüsle kapattı. Foto: DHA

Tarlaları yürüyerek geçen düzensiz göçmenlerden yaklaşık 100 kişi, Pazarkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yaparak, Yunanistan’ın Kastanies Sınır Kapısı’na yaya olarak gitti. Ancak Yunan askerleri, tampon bölgeyi otobüs çekerek, göçmenlerin ülkelerine geçişine izin vermedi.

Yüzlerce mülteci Yunanistan sınırındaki tel örgülerde bekliyor. Foto: İHA

Yunan askerleri tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatırken, göçmenlere ülkeye giremeyeceklerini söyleyerek, Türkiye’ye geri dönmeye ikna etmeye çalışıyor. Yunan askerlerinin zaman zaman göçmenleri korkutmak için ses bombaları kullandığı da duyuldu. Yunanistan’a alınmayan göçmenler ise çantalarını yerlere bırakarak, tampon bölgede bekleyişlerini sürdürüyor.

 

Göçmenlerin beklemesi üzerine Yunanistan, Pazarkule Sınır Kapısı’ndan ülkeye giriş ve çıkışları durdurdu. Yunan askerleri, güvenlik gerekçesiyle yaya ve araçlarla gelenlerin ülkeye sokulmayacağını duyurdu. Bu arada Pazarkule Sınır Kapısı önünde de Yunanistan’a geçmek isteyen bir grup göçmen bekleyişlerini sürdürüyor.

Son dakika! Dışişleri'nden mülteci ve göç açıklaması İlginizi Çekebilir Son dakika! Dışişleri'nden mülteci ve göç açıklaması

 

Son dakika... Türkiye'nin mülteci hamlesinden sonra Yunanistan'dan ilk tepki İlginizi Çekebilir Son dakika... Türkiye'nin mülteci hamlesinden sonra Yunanistan'dan ilk tepki

 

Haber duyuldu akın akın sınıra gidiyorlar İlginizi Çekebilir Haber duyuldu akın akın sınıra gidiyorlar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...