Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da ücretsiz maskeler eczanelerden dağıtılacak!

Son dakika... İstanbul'da ücretsiz maske dağıtımına formül bulundu. İstanbul Eczacı Odası, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği'nin yaptığı görüşmelerden şaşırtan bir sonuç çıktı. Buna göre; maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildi. Fakat bu hamle "evde kalması" gereken insanları eczanelere gitmek için dışarı çıkmak zorunda bırakacak.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 20:46, 09/04/2020

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 6 Nisan’da corona virüsüne karşı alınan tedbirleri açıklarken, parayla maske satışının yasaklandığını açıklamıştı. Erdoğan, “Salgın bitine kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuz vardır” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar yerleri ve marketler gibi halkın toplu olarak bulunduğu mekanlarda maske takılmasını zorunlu hale getirdiklerini de duyurmuştu.

Fakat bu gelişmenin ardından vatandaşların maskeye erişimlerinde ciddi sıkıntılar baş gösterdi. PTT ve e-devlet üzerinden yapılan başvurular kısa süre içinde sonuçlanmıyor ve insanlar bu nedenle maske bulmakta güçlük çekiyor.

BU AÇIKLAMAYLA DUYURDULAR

Bu bağlamda İstanbul Eczacı Odası, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği’nin yaptığı görüşmelerden bugün bir sonuç çıktı. Konuya ilişkin İstanbul Eczacı Odası’ndan şu açıklama yapıldı:

* Biz eczacılar, pandemiyle mücadelede en ön safta kesintisiz ilaç hizmeti ve sağlık danışmanlığı sunarak, günlerdir fedakarca büyük bir çaba sarf ediyoruz.

* Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir halkası olan bizler, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte yine önemli bir görev üstlendik.

FOTO: SÖZCÜ

10 GÜN İÇİN BİR KİŞİYE 5 MASKE

* Sağlık Bakanlığı’nın temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacak.

* Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir. 20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza ’10 gün için kişi başına 5 adet maske’ verilecektir.

* Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sistemin’de açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

* Uygulama, eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır.

* Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere mahkum edilen halkımıza 5 bin 236 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir.

 

Yayınlanma Tarihi:14:23,