AB Genişleme Komiseri Várhelyi : Türkiye kilit ortak

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişlemeden sorumlu Komiseri Olivér Várhelyi yıllık genişleme paketinin yayınlanması sebebiyle bir basın toplantısı düzenledi. Várhelyi, Türkiye için 'kilit ortak' ifadelerini kullandı.

AB Genişleme Komiseri Várhelyi : Türkiye kilit ortak

AB Genişleme politikası kapsamında aday ülkeler Türkiye, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek ve Kosova hakkında AB Komisyonu'nun gelişmelerden derlediği raporlar ve öneri paketi yayınlandı.

Pakete ilişkin olarak bir basın toplantısı düzenleyen AB Genişleme Komiseri, AB Komisyonu'nun geçen yıldan farklı bir çerçevede sonuç ortaya koymadığını bildirdi. Komiser: “Bu yılki raporlar, Komisyon tarafından geçen yıl kabul edilen revize edilmiş genişleme metodolojisi ve dört ana ilkesiyle tamamen benzer” ifadelerini kullandı.

‘DİYALOG VE İŞ BİRLİĞİ ARTTI’

Batı Balkan ülkeleri ve Türkiye ile adaylık müzakereleri konusunda somut bir ilerleme sağlayamayan AB Komisyonu Komiseri Várhelyi,Türkiye'nin AB için çok önemli bir ülke olmaya devam ettiğini belirtti.

Várhelyi, “Türkiye, göç, terörle mücadele, ekonomi, ticaret, enerji ve ulaşım gibi temel ortak çıkar alanlarında kilit bir ortak olmaya devam etmektedir. Bu kapsamda iklim ve göç üzerine üst düzey diyaloglar gerçekleştirildi ve bunu yakında sağlık üzerine bir diyalog izledi. Bununla birlikte, 2021’de Türkiye ile diyalog ve iş birliği arttı” şeklinde konuşarak AB Türkiye ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşandığını bildirdi. (İHA)

AB'den Türkiye'ye yaptırım sinyali İlginizi Çekebilir AB'den Türkiye'ye yaptırım sinyali

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...