ABD ve Çin arasında üst düzey temas

Beyaz Saray, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Merkezi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi’nin bu hafta İsviçre’de yüz yüze görüşeceğini açıkladı.

ABD ve Çin arasında üst düzey temas

ABD ve Çin arasında günden güne artan gerilimin ortasında bu hafta üst düzey temas olacağı bildirildi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Merkezi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi'nin bu hafta İsviçre'nin Zürrih kentinde yüz yüze görüşeceği aktarıldı.

Beyaz Saray, ABD'nin Çin ile olan rekabeti sorumlu bir şekilde yönetmeye devam ettiğini ifade ederken, Sullivan ve Yang arasındaki görüşmenin Başkan Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında 9 Eylül’de yapılan telefon görüşmesini izleyeceğini açıkladı.

Sullivan ile Yang, en son geçtiğimiz mart ayında Alaska'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ının da katıldığı görüşmede bir araya gelmişti.

Beyaz Saray, Sullivan’ın ayrıca Fransa'yı ve NATO ile Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle görüşmek üzere Belçika'yı da ziyaret edeceğini aktarırken, Sullivan'ın Yang ile görüşmesi hakkında Avrupalı müttefikleri ve ortakları bilgilendireceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Fransa ile ilişkileri onarma peşinde İlginizi Çekebilir ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Fransa ile ilişkileri onarma peşinde ABD için tehlike çanları çalıyor: İflas mı edecekler? İlginizi Çekebilir ABD için tehlike çanları çalıyor: İflas mı edecekler?