Avrupa Birliği, Türkiye’nin Covid-19 aşı sertifikalarını tanımaya hazırlanıyor

AB Komisyonu, Türkiye'nin Covid-19 aşı sertifikalarına denklik verilmesi için yeşil ışık yaktı.

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Covid-19 aşı sertifikalarını tanımaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’nin Covid-19 aşı sertifikalarına denklik verilmesi için bir taslak hazırladı. AB Komisyonu’nun resmi internet sitesinde yer alan belgelerde, Türkiye’nin hazırladığı Covid-19 aşı sertifikalarına denklik verileceği açıklandı.

Hazırlanan taslak metinde AB’nin Türkiye’nin hazırlayacağı aşı sertifikasını tanıyacağı belirtildi.

Türkiye ile birlikte Kuzey Makedonya ve Ukrayna’nın hazırladığı belgelerin de kabul edileceği kaydedilirken, Türkiye’de kullanılan Sinovac, Pfizer/BioNTech ve Sputnik V aşılarının AB’li yetkililere açıklandığı da belirtildi.

Öte yandan AB’nin tek taraflı olarak gerekli durumlarda bu denkliği kaldırabileceği de taslak metinde yer aldı.

Ursula von Der Leyen’in imzasına sunulan taslak karar metninde, “Türkiye tarafından hazırlanan Covid-19 aşı, test ve hastalığı geçirdiğine dair sertifikalar bu kişilere serbest dolaşım hakkı sağlayacaktır ve AB regülasyonuna uygun hazırlanmıştır” denildi.

Bu kararın 20 Ağustos’tan itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Fransa'da aşı pasaportu isyanı İlginizi Çekebilir Fransa'da aşı pasaportu isyanı Aşı pasaportu başlarken Almanya duyurdu: Çin aşısını tanımıyoruz İlginizi Çekebilir Aşı pasaportu başlarken Almanya duyurdu: Çin aşısını tanımıyoruz İngiltere: Telefon uygulaması, Covid-19 aşı pasaportu olacak İlginizi Çekebilir İngiltere: Telefon uygulaması, Covid-19 aşı pasaportu olacak