BioNTech’in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin konuştu: Güvendeyiz diyemem ama…

Türkiye'de de kullanılan Pfizer/BioNTech aşısını geliştiren bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, İngiliz Times gazetesine konuştu. Çift, Omicron varyantıyla ilgili yeni bilgiler ve öngörülerini paylaştı.

BioNTech’in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin konuştu: Güvendeyiz diyemem ama…

mRNA teknolojisine sahip corona virüsü aşısıyla, tıp tarihinde dikkat çekici bir başarıya imza atan ve kısa bir süre içinde aşı geliştirmeyi başaran Özlem Türeci ve Uğur Şahin açıklamalarda bulundu…

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Times’a konuşan çift, corona virüsünün gidişatı ve Omicron varyantıyla ilgili açıklama yaptı.

Omicron varyantına karşı bir aşı geliştirmek için kolları sıvadıklarını söyleyen Özlem Türeci, “Biz asla, ‘görevimiz tamamlandı ve hedefimize ulaştık’ demedik. Virüsün sonsuza dek nasıl evrim geçireceğini öngöremezdik. Şaşırmadık” dedi.

“AZALMIŞ KORUMA, HİÇ KORUMADAN İYİDİR”

Uğur Şahin de, “Ben de şaşırmadım. Omicron, Alfa ve Beta varyantıyla kıyaslayınca çok daha farklı bir hikaye ve daha çok endişe verdi. Biz, virüsle yaşamaya devam edeceğimizi ve bunun yeni normal olduğunu söyledik. Ve şimdi bu yeni normali yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Şahin, “Azalmış koruma oranının hiç korumadan daha iyi olduğunu hatırlamak gerek. Bu hastalık artık korkutucu değil. Elimizde yaşlılarda ölümü büyük ölçüde azaltacak bir alet var. Güvendeyiz diyemem fakat çok daha rahat bir konumdayız” dedi.
Pfizer/BioNTech aşısında endişe veren sonuçlar: 100 günden sonra etkisi yok İlginizi Çekebilir Pfizer/BioNTech aşısında endişe veren sonuçlar: 100 günden sonra etkisi yok

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Bilim BioNTech Corona Evrim İngiltere mRNA Omicron Türkiye Uğur Şahin
Loading...