Ermenistan erken seçimlerde sandık başında

Ermenistan’da halk erken parlamento seçimi için bugün sandık başına gitti. 2.6 milyon seçmenin olduğu ülkede, toplam 2 bin oy kullanma merkezi kuruldu. Seçimlerde 22 parti ve dört seçim bloğu yer alıyor.

Ermenistan erken seçimlerde sandık başında

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında savaşı kaybetmesinin ardından Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifa etmesi sonucu Ermenistan'da erken seçim kararı alınmıştı. Bugün düzenlenen erken parlamento seçimi için oy kullanma işlemleri başladı.

Yaklaşık 2.6 milyon seçmenin kayıtlı olduğu ülkede, toplam 2 bin oy kullanma merkezi kuruldu. Seçimlerde 22 parti ve dört seçim bloğu yer alıyor. Paşinyan’ın iktidardaki Sivil Sözleşme Partisi ve eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan liderliğindeki Ermenistan İttifakı seçimde iki büyük rakip olarak görülüyor.

Robert Koçaryan.

Seçim kampanyasında Paşinyan ve Koçaryan’ın destekçilerinin fazla olması nedeniyle sonuçları tahmin etmenin güç olduğu belirtiliyor. Ermenistan’da herhangi bir siyasi partinin hükümet kurabilmesi için sandalye sayısının yüzde 54’ünü kazanması gerekiyor.

Dağlık Karabağ'da 44 gün süren savaşın kaybedilmesinin ardından Ermenistan'da protestolar patlak vermiş ve halk Paşinyan'ı istifaya çağırmıştı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, 18 Mart'ta muhalefet liderleri ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Haziran ayında erken parlamento seçimleri yapılmasına karar verildiğini duyurmuştu. Paşinyan erken seçimlerin yapılabilmesi için 25 Nisan'da istifa etmişti.

Paşinyan'dan seçim vaadi: Oğlumu verip esirleri alacağım İlginizi Çekebilir Paşinyan'dan seçim vaadi: Oğlumu verip esirleri alacağım

 

Paşinyan'a soğuk duş... Yolunu kestiler: Defol buradan İlginizi Çekebilir Paşinyan'a soğuk duş... Yolunu kestiler: Defol buradan

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...