Fransa Anayasa Konseyi’nden Covid-19 sağlık kartına onay

Fransa Anayasa Konseyi, corona virüsünün (Covid-19) Delta mutasyonu ve salgının 4. dalgasıyla mücadele kapsamında Covid-19 sağlık kartı yasasını onayladı.

Fransa Anayasa Konseyi’nden Covid-19 sağlık kartına onay

Corona virüsünün (Covid-19) Delta mutasyonunun yayılmaya devam ettiği ve salgında 4. dalga ile mücadele eden Fransa’da, bazı meslek gruplarının aşılanmasını zorunlu kılan ve Covid-19 sağlık kartı yasasına Fransa Anayasa Konseyi’nden onay geldi.

Fransa’da, günlük aktiviteleri Covid-19 sağlık kartı ile koşullandırmaya ve sağlık çalışanlarına Covid-19 aşısını zorunlu hale getirmeye karar veren Konsey, sağlık kartı yasasını “dengeli” olarak nitelendirdi.

Onaylanan yasa kapsamında 9 Ağustos’tan itibaren ülke genelinde restoran, bar, kafe, uzun mesafeli toplu taşımada, Covid-19 aşı belgesi, son 48 içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu veya vatandaşların son 6 ay içinde Covid-19’u atlatıp atlatmadığını içeren Covid-19 sağlık kartı zorunlu hale gelecek. Ayrıca 15 Eylül’den itibaren Covid-19 aşı vurulmayan sağlık çalışanlarına ise ceza verilebilecek.

Öte yandan 21 Temmuz’da Covid-19 sağlık kartı, 50’den fazla kişinin bir arada olduğu eğlence ve kültür mekanlarında zorunlu hale gelmişti. Ayrıca tartışmalı Covid-19 sağlık kartı Fransa’da aşı karşıtları tarafından büyük tepki almış, Covid-19 aşıları ve sağlık kartı yasasına karşı ülke genelinde çok sayıda protesto gösterisi düzenlenmişti.

Fransa'da son 24 saatte 26 bin 460 yeni vaka İlginizi Çekebilir Fransa'da son 24 saatte 26 bin 460 yeni vaka
ANAYASA Corona Fransa protesto Sağlık