NATO tatbikatında Türk uçağına havada yakıt ikmali

Ramstein Alloy (RAAL) Tatbikatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) KC-135R tanker uçağı, NATO üyesi ülkeler ile birlikte Hava Kuvvetleri’ne ait HİK E-7T uçağına Polonya hava sahasında yakıt ikmali gerçekleştirdi.

NATO tatbikatında Türk uçağına havada yakıt ikmali

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve Barış Kartalı olarak da adlandırılan Boeing B737-700 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (HİK), NATO tatbikatlarına ilk kez geçtiğimiz haziran ayında katılmaya başlamıştı.

İLK DEFA KOMUTA KONTROL GÖREVİ İCRA ETMİŞTİ

HİK E-7T uçağı,  Finlandiya ve İspanya’ya ait uçaklarla Estonya hava sahasında önleme eğitimi gerçekleştirmiş, böylece HİK E-7T uçağı NATO kapsamında ve Avrupa hava sahasında ilk defa komuta kontrol görevi icra etmişti.

Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde; KUZEY, DOĞU, GÜNEY ve BATI isimlerinde dört adet HİK uçağı bulunuyor. Boeing 737 platformu üzerine kurulu olan HİK uçakları; 370+ kilometre menzile sahip Çok Rollü Elektronik Taramalı Radar'a (MESA), hava ve deniz tarama modlarına, 550+ kilometre menzilli dost-düşman tanımlama (IFF) sistemine, 41.000ft işletimsel irtifa tavanına, 10 kişilik görev ekibine, 2 kişilik uçuş ekibine ve 18 saate kadar (yakıt ikmali ile) havada kalış süresine sahip.

Toplam 6-10 kişilik mürettebatla görev yapabilen Barış Kartalı, yakıt ikmali yapmaksızın 10 saat havada kalabiliyor. Azami 7000 km menzile sahip uçak 40.000 feet irtifada görev yapabiliyor.

MSB: 6 PKK/YPG'li etkisiz hale getirildi İlginizi Çekebilir MSB: 6 PKK/YPG'li etkisiz hale getirildi