Rusya ile Çin’in ‘Ortak Deniz 2021’ tatbikatında ABD krizi

Rus donanması ile Çin donanmasının "Ortak Deniz 2021" tatbikatı sırasında aynı bölgede bulunan ABD savaş gemisine sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus savaş gemisi tarafından müdahale edildi.

Rusya ve Çin donanmaları arasında “Ortak Deniz 2021” adı altında Rusya’nın Vladivostok şehri açığındaki Büyük Petro Körfezi’nde askeri tatbikat gerçekleşiyor.

17 Ekim tarihinde sona ermesi planlanan tatbikata her 2 ülkenin donanma ve deniz güçleri katılırken tatbikat yoğunlukla Büyük Petro Körfezi’nde devam ediyor.

Tatbikatın devam ettiği sırada Rusya Savunma Bakanlığı bugün ilginç bir paylaşım yaparak ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait USS Chafee (DDG 90) isimli dostoyerin Rus sınırına yaklaştığını ve Rusya’ya ait gemisi Amiral Tributs tarafından ABD gemisinin önlendiğini duyurdu.

ABD GEMİSİ 60 METRE YAKLAŞTI

Rusya Savunma Bakanlığı olaya ilişkin açıklama yapıldı. Rusya’nın açıklamasında, olayda Amerikan savaş gemisinin Rus – Çin tatbikatı için seyrüsefer görevinde bulunduğu sırada Rus sınırlarına 60 metreye kadar yaklaştığını savunularak şöyle denildi:

* 15 Ekim yerel saatle 17.00 sıralarında, ABD Donanmasına ait ve birkaç gündür Japon Denizi'nde faaliyet gösteren Chafee (DDG 90) destroyeri, Rusya karasularına yaklaştı ve devlet sınırını geçme girişiminde bulundu.

* Rus gemi mürettebatının devlet sınırının ihlalini engellemekte kararlı olduğuna ikna olan Chafee destroyeri saat 17.50'de, Amiral Tributs gemisine 60 metre mesafe kala rotayı değiştirerek sınırımızdan uzaklaştı.

Bakanlık ayrıca, ABD’nin, 1972 yılında imzalanan Uluslararası Denizde Çarpışmayı Önleme Tüzüğü'ne ve Rusya-ABD Hükümetler Arası Denizde Olayları Önleme Anlaşması'na aykırı davranışta bulunduğunu savundu.

Rusya'dan 'Kırım ve Kuzey Kıbrıs karşılıklı tanınacak' iddiasına yalanlama İlginizi Çekebilir Rusya'dan 'Kırım ve Kuzey Kıbrıs karşılıklı tanınacak' iddiasına yalanlama Putin'den Dağlık Karabağ açıklaması: Çatışmaların olması gerçekten çok üzücü İlginizi Çekebilir Putin'den Dağlık Karabağ açıklaması: Çatışmaların olması gerçekten çok üzücü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...