Afganistan’da kritik gelişme: Taliban 200’den fazla ilçe merkezini ele geçirdi

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Afganistan'da güvenlik durumunun hızla kötüleştiğini belirterek, Taliban'ın Afganistan'ın 419 ilçe merkezinin 200'den fazlasını kontrol altına aldığını duyurdu.

Afganistan’da kritik gelişme: Taliban 200’den fazla ilçe merkezini ele geçirdi

ABD ve NATO birliklerinin Afganistan’da geri çekilme sürecinin başlamasıyla Taliban’ın ülkedeki ilerleyişinin şiddeti giderek artıyor. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley yaptığı açıklamada, Afganistan’ın 419 ilçe merkezinden 200’den fazlasının Taliban kontrolü altında olduğunu kaydetti.

Afganistan’da güvenlik durumunun hızla kötüleştiğine dikkat çeken Milley, hiçbir eyalet başkentini ele geçirmediğini, fakat bu başkentlerin yarısının sınırlarına baskı uyguladığını belirterek, “Stratejik momentum, Taliban ile ilgili gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Afganistan hükümeti, Taliban’ı ülkenin 34 eyaletinin 29’unda yüzlerce hükümet binasını yıkmakla suçlarken, Taliban tarafından yapılan açıklamada ise, yöneltilen kapsamlı yıkım suçlamaları reddedildi.

Öte yandan 24 Haziran tarihinde Milley, Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde yaptığı konuşmada, Afganistan’da 419 ilçe merkezinden 81'inin Taliban’ın kontrolünde olduğunu ifade etmiş, buna karşı 34 eyalet başkentinden hiçbirinin Taliban kontörlünde olmadığını açıklamıştı.

“Taliban’ın ileri karakolları ve benzeri yerler ile ve bazı ilçe merkezlerini ele geçirdiği doğru” diyen Milley, Taliban'ın 81 ilçe merkezinin yüzde 60'ının geçtiğimiz yıl, yüzde 40'ını ise son 2 ayda ele geçirdiğini aktarmıştı.

ʻʻ
Afganistan'dan çekilme sürecini başlatan ABD, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'nın korunmasını Türkiye'nin üstleneceğini duyurmuş, Erdoğan ise bunun gerçekleşmesi için şartlarının olduğunu söylemişti. Olaya ilişkin Taliban tarafından yapılan açıklamada, 'Karar ihtiyatsız bir karar ve egemenliğimizin, toprak bütünlüğümüzün ihlali ve ulusal çıkarlarımıza aykırı' ifadeleri kullanılmıştı. Taliban, Eylül'den sonra ülkede kalacak tüm yabancı askerlerin işgal gücü muamelesi göreceği uyarısında bulunmuş ancak doğrudan Türkiye'yi işaret etmemişti.
Afganistan'da hükümet ve Taliban müzakerelerin devamı için anlaştı İlginizi Çekebilir Afganistan'da hükümet ve Taliban müzakerelerin devamı için anlaştı Erdoğan'ın 'Türkiye'nin, Taliban'ın inancıyla ters bir yanı yok' sözlerine tepki yağdı İlginizi Çekebilir Erdoğan'ın 'Türkiye'nin, Taliban'ın inancıyla ters bir yanı yok' sözlerine tepki yağdı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...