‘128 milyar dolar nerede’ pankartları dünya gündeminde

Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık döviz rezervinin gizlice harcanması ve CHP'nin "128 milyar nerede?" afiş ve pankartlarının polis tarafından indirilmesi, uluslararası basının da gündemine girdi.

‘128 milyar dolar nerede’ pankartları dünya gündeminde

Merkez Bankası'nın (TCMB) yaklaşık 128 milyar dolarlık döviz rezervinin 2019-2020 döneminde şeffaf olmayan bir şekilde harcanması Türkiye'de siyaset gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ederken, dünyada da yankı buldu.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, “Türk polisi ‘128 milyar dolar' afişlerini indirdi” başlıklı haberde, CHP binalarına asılan “128 milyar dolar nerede?” yazılı afiş ve pankartların savcılık talimatıyla polis tarafından vinçlerle gece saatlerinde indirildiği aktarıldı.

ALBAYRAK DÖNEMİNDE HARCANDI

Haberde, CHP'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın ekonomi yönetiminin başında olduğu dönemde TL'yi savunmak adına merkez bankası rezervlerinin hatalı şekilde kullanıldığını öne sürdüğü, Türkiye'nin para politikası kökenli siyasi kavganın giderek şiddetlendiği aktarıldı.

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın, Türkiye'de faizlerin düşük tutulması için 100 milyar dolardan fazla rezerv harcandığı yönündeki tahmini de haberde yer aldı.

Haberde, Erdoğan'ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'a sahip çıkarak “Kaybolan bir şey yok, para ülkenin hazinesinde ve merkez bankasında. Döviz rezervlerimiz toparlanmaya başladı” sözlerini kullandığı da hatırlatıldı.

REUTERS: ERDOĞAN SIKIŞTIRILIYOR

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters da bugün “Bize parayı gösterin: Erdoğan TL'yi desteklemek için kullanılan 128 milyar dolar üzerinden sıkıştırılıyor” başlıklı bir haber yayımladı.

CHP'nin “128 milyar dolar nerede?” afişlerinin polisler tarafından kaldırıldığını ve CHP'nin konuya ilişkin TBMM'ye verdiği görüşme önergesinin reddedildiğini aktaran Reuters, muhalefetin Erdoğan'ı bu başlıkla sıkıştırmaya çalıştığını vurguladı.

Reuters, bankacıların hesaplamalarına göre 2019-2020 döneminde TL'yi desteklemek adına rezervlerden 128,3 milyar dolarlık satış olduğunu yazdı.

Reuters’ın daha önce ortaya attığı ve eski TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 20 Mart’ta Cumhurbaşkanı tarafından görevden alınmasının nedeni olarak Ağbal’ın son iki yıldaki rezerv kaybına dair banka içinde açtığı soruşturmaya işaret eden iddia da bugünkü haberde hatırlatıldı.

'128 milyar dolar nerede' afişi vinçle indirildi İlginizi Çekebilir '128 milyar dolar nerede' afişi vinçle indirildi '128 milyar dolar' afişi asan CHP'li başkan, 'kamu görevlisine hakaret' gerekçesiyle ifade verdi İlginizi Çekebilir '128 milyar dolar' afişi asan CHP'li başkan, 'kamu görevlisine hakaret' gerekçesiyle ifade verdi 128 milyar dolar İlginizi Çekebilir 128 milyar dolar AKP'den '128 milyar dolar nereye gitti' sorusuna yanıt İlginizi Çekebilir AKP'den '128 milyar dolar nereye gitti' sorusuna yanıt Harcamak kolay, yerine koymak zor: Swap hariç net rezerv -46,2 milyar dolarda İlginizi Çekebilir Harcamak kolay, yerine koymak zor: Swap hariç net rezerv -46,2 milyar dolarda Reuters'tan Naci Ağbal iddiası: 130 milyar doları araştırdığı için gönderildi İlginizi Çekebilir Reuters'tan Naci Ağbal iddiası: 130 milyar doları araştırdığı için gönderildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...