Altın fiyatları rekor tazeledi

Altın fiyatları iç piyada dolar/TL kurunun sert yükselmesinin etkisiyle tarihi rekorunu yineledi. Gram altın 770 TL'nin üzerine çıktı.

Altın fiyatları rekor tazeledi

Altın fiyatları, Türk lirasında iki haftadır süren sert değer kaybının etkisiyle tarihi rekorunu yinelerken spot piyasada Fed atamalarının ve faiz artırımı beklentilerinin etkisi hissedildi.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz kararlılığına ilişkin açıklamaları nedeniyle Türk Lirası’nda süren değer kaybı, Kapalıçarşı altın fiyatlarına da yansıdı.

GRAM ALTINDA YENİ REKOR

Sabah saatlerinde dolar/TL kurunun 13,45’i görerek tarihi zirvesini görmesi, altın fiyatlarında da yeni rekorları getirdi. Gram altın 773,5 TL seviyesine çıkarak tarihi rekorunu yineledi.

SPOT PİYASADA FED ETKİSİ

Altın fiyatları spot piyasada son iki haftanın dip seviyesine yakın seyretti.

Jerome Powell’ın ikinci dönemde de Fed başkanı olarak görevlendirilmesi, ABD’de faiz oranlarının artırılacağı beklentilerini de kuvvetlendirdi.  Bu beklentiyle birlikte dolar altın karşısında da değer kazandı.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı, dün yüzde 2,1 düşüşle 5 Kasım’dan bu yana görülen en düşük seviyeye gerilemesinin ardından, bugün de 1800 dolardan işlem gördü. ABD Altın vadeli işlemleri ise 1802 dolarda seyretti.

Dolar ve euroda rekor üstüne rekor İlginizi Çekebilir Dolar ve euroda rekor üstüne rekor TL değer kaybında rakiplerine fark attı İlginizi Çekebilir TL değer kaybında rakiplerine fark attı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...