Fazla mesai hesabında emsal karar: Bilgisayar ne zaman açılmış baktınız mı?

1989-2013 arasında hak ettiği fazla çalışma ücretlerinin ödenmesi talebiyle İş Mahkemesi'ne başvuran bir çalışan için, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nden emsal bir karar geldi. Yüksek Mahkeme, fazla mesai hesabı yapılırken davacının ofisteki bilgisayarının hangi saatlerde açılıp kapandığına bakılması gerektiğine hükmetti.

Fazla mesai hesabında emsal karar: Bilgisayar ne zaman açılmış baktınız mı?

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza attı.

Yüksek Mahkeme; fazla mesai hesabında çalışanın kullandığı bilgisayar log kayıtlarının da (açılış kapanış saatleri) delil olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.

ŞİRKET ZAMANAŞIMI İDDİASINDA BULUNMUŞTU

İş Mahkemesi'ne başvuran özel sektör çalışanı, 1989-2013 yılları arasında hak ettiği fazla çalışma ücretlerinin ödenmesi talebiyle dava açtı.

Davalı şirket avukatı ise zamanaşımı iddiasında bulundu. Davacının her gün ve teftiş döneminde 09:00 ila 22:00-23:00 saatleri arasında çalışmasının kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Davacının tabi olduğu yönetmelik gereğince yıllık 270 saatlik fazla çalışma ücretinin aylık ücrete dahil olduğunu ve davacıya 2011-2014 yıllarına ilişkin yıllık 270 saati aşan fazla çalışmasının karşılığı ücretlerin davacıya ödendiğini beyanla, davanın reddini savundu.

Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmetti.

Temyiz edilen karar Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nce bozuldu. Yeniden yapılan yargılamada Mahkeme; davanın kısmen kabulüne karar verdi. Davalı şirket avukatı kararı temyiz edince bu kez devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

BİLGİSAYARIN AÇILIŞ KAPANIŞ SAATİ TESPİT EDİLDİ

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay, davacının ofisteki işyeri bilgisayarının hangi saatlerde açılıp kapandığına bakılması gerektiğine hükmetti.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Davacının çalıştığı şubeden, çalıştığı dönemler itibarıyla kullandığı bilgisayarların açılış kapanış saatlerini gösterir kayıtlar tespit edilmeli.

Gerektiğinde bilirkişiye yerinde inceleme yapma yetkisi de verilerek, işyeri giriş çıkış ile bilgisayar kayıtları, varsa mesai formları ve emsal dava dosyalarındaki tespitlerle örtüştüğü noktada davacı tanıklarının beyanları ile birlikte değerlendirilmeli.

Yeniden rapor alınmalı ve sonucuna göre usuli kazanılmış hak ilkesi de gözetilerek bir karar verilmesi gerekir.

Raporun hazırlanması esnasında log kayıtlarının dosyada bulunmadığı belirtilmiştir.

Mahkemece 5 Ocak 2021 tarihli bilirkişi raporu doğrultusunda log kayıtlarına göre, hesap yapılan dönem yönünden herhangi bir indirim yapılmaksızın, tanık beyanlarına dayanan dönem yönünden ise uygun bir indirim yapılarak hüküm kurulması gerekirken, yazılı şekilde log kayıtları incelenmeksizin hazırlanan rapor doğrultusunda karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.” (İHA)

Yargıtay'dan emsal karar: Vasıflı işçi asgari ücretle çalıştırılamaz İlginizi Çekebilir Yargıtay'dan emsal karar: Vasıflı işçi asgari ücretle çalıştırılamaz Yargıtay: Kiracı ölse bile kiradan mirasçıları sorumludur İlginizi Çekebilir Yargıtay: Kiracı ölse bile kiradan mirasçıları sorumludur Patrona şart koşan işçi tazminatsız kovuldu İlginizi Çekebilir Patrona şart koşan işçi tazminatsız kovuldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...