Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan IMF açıklaması: Türkiye’ye 6,3 milyar dolar tahsis edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı IMF'den gelen 6,3 milyar dolara ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlık, IMF'nin tüm ülkelere para aktardığını, IMF ile Türkiye arasında özel bir anlaşma olmadığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan IMF açıklaması: Türkiye’ye 6,3 milyar dolar tahsis edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı IMF’den gelen özel çekme haklarına (SDR) ilişkin açıklamada bulundu.

Bakanlık açıklamasında IMF’nin 190 ülkeye SDR tahsis ettiğini, Türkiye’nin de 0,98 sermaye payı nedeniyle 6,3 milyar dolarlık para aldığını ve bu tahsisin koşulsuz gerçekleştiğini ifade etti.

“SERMAYE PAYINA GÖRE KOŞULSUZ DESTEK VERİLDİ”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse konu kuruluşta yüzde 0,98 sermaye payına sahiptir.

IMF, 23 Ağustos 2021 tarihinde Covid salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek amacıyla toplam 650 milyar ABD Doları tutarında SDR tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamıştır.

“ABD, ALMANYA VE GÜNEY AFRİKA DA ALDI”

SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır. Örneğin bu son tahsisatla, ABD’ye 112,9 milyar ABD Doları, Almanya’ya 36 milyar ABD Doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD Doları tutarında rezerv imkanı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir. Bu imkan, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır.

SDR tahsisatı tutarı uluslararası rezervlerimizde yer almakla birlikte, bakanlığımızın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası nezdindeki hesaplarında takip edilecektir. SDR tahsisatına ilişkin bilgilere IMFnin internet sitesinden ulaşılabilmektedir”

Erdoğan IMF borcunu anmadan rezerv artışını duyurdu İlginizi Çekebilir Erdoğan IMF borcunu anmadan rezerv artışını duyurdu CHP'li Öztrak'tan Erdoğan'a IMF tepkisi: Allah'ın bildiğini, kuldan niye saklıyorsunuz? İlginizi Çekebilir CHP'li Öztrak'tan Erdoğan'a IMF tepkisi: Allah'ın bildiğini, kuldan niye saklıyorsunuz?