MB’nin faiz kararına kadar yüksek tansiyon sürebilir

Küresel piyasalar merkez bankalarının yükselen enflasyon karşısında attığı sıkılaştırma adımlarını yakın takibe alırken, yurtiçi piyasalar Merkez Bankası’nın (MB) perşembe günü yapacağı toplantıda alacağı faiz kararına odaklandı. 21 Ekim’de toplanacak MB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) en az 50 baz puanlık faiz indirimine gitmesi bekleniyor. 

MB’nin faiz kararına kadar yüksek tansiyon sürebilir

Türkiye'de enflasyon son 2.5 yılın zirvesine çıkarken, MB'nin 23 Eylül'de faiz indirimine gitmesiyle birlikte TL ağır kayıplar verirken, döviz kurlarında da ciddi bir hareketlenme yaşandı. Özellikle geçen hafta  faiz indirimine karşı üç kişinin PPK üyeliğinden alınmasıyla yurtiçi piyasalarda tansiyon yükselirken, dolar 9.2836 liraya, Euro ise 10.7688 liraya kadar çıkarak yeni zirvesini gördü.

Analistler, MB'nin agresif bir faiz indirimine gidebileceği yönündeki beklentilerin toplantıya kadar piyasaları dalgalandırmaya devam edebileceğini  dile getiriyor. Ayrıca, bu hafta uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un açıklayacağı Türkiye için kredi notu da piyasalar için önemli olacak.

Agresif faiz indirimi korkusu TL'yi vuruyor İlginizi Çekebilir Agresif faiz indirimi korkusu TL'yi vuruyor Merkez Bankası'nda gece yarısı operasyonu: 3 kişi görevden alındı İlginizi Çekebilir Merkez Bankası'nda gece yarısı operasyonu: 3 kişi görevden alındı

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...