Moodys’ten Nijerya, Türkiye ve Kolombiya uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, gelişen ülke bankalarının varlık risklerine ilişkin rapor yayınladı.

Moodys’ten Nijerya, Türkiye ve Kolombiya uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, gelişen ülke bankalarının varlık risklerine ilişkin rapor yayınladı.

Kuruluşun 20 Temmuz’da açıklanan bir rapora dayandırdığı bugün tarihli özet değerlendirmede, gelişen ülke bankalarının varlık riski trendlerinin farklılıklar göstermesinin beklendiği belirtildi.

Foreks’in aktardığı değerlendirmede özellikle son dönemde bazı gelişen ülkelerin yeniden artan vaka sayıları ile karşı karşı oldukları ortamda bazı ülkelerde ise toparlanmanın devam ettiğinin altı çizildi.

RİSK ARTIŞINDA NİJERYA İLK SIRADA, TÜRKİYE İKİNCİ

Raporda, varlık risklerinin en fazla artması beklenen gelişen ülke Nijerya olarak gösterilirken bu ülkeyi Türkiye ve Kolombiya’nın izlemesinin beklendiği vurgulandı.

Moody’s, regülasyon gevşetme tedbirlerinin kaldırılmasının sorunlu kredileri 2021 sonuna kadar Nijerya’da 300, Kolombiya’da 130, Türkiye’de ise 100 baz puan artıracağını tahmin etti. Yavaşlayan kredi büyümesi ile artan yeniden yapılandırmaların Türkiye’deki hesaplamaları etkilemesinin beklendiğini belirtti.

Ekonomisi en kırılgan ülkeler açıklandı İlginizi Çekebilir Ekonomisi en kırılgan ülkeler açıklandı IIF'den Türkiye raporu: Yeni bir kredi genişlemesinin işaretleri var İlginizi Çekebilir IIF'den Türkiye raporu: Yeni bir kredi genişlemesinin işaretleri var 6 ayda 47 bin 572 esnaf ve KOBİ iflas bayrağını çekti İlginizi Çekebilir 6 ayda 47 bin 572 esnaf ve KOBİ iflas bayrağını çekti Konut kredilerinde kamu ile özel arasında büyük fark İlginizi Çekebilir Konut kredilerinde kamu ile özel arasında büyük fark