TESK Başkanı Palandöken: Esnaf yapılandırmanın uzatılmasını bekliyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemiden etkilenen esnafın hâlâ toparlanamadığını ve yapılandırmaların uzatılması gerektiğini söyledi.

TESK Başkanı Palandöken: Esnaf yapılandırmanın uzatılmasını bekliyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız borçlarını ödemek istiyor, devletimizin de alacaklarını tahsil etmesi gerekiyor. Bunun mümkün olabilmesi için bu süre uzatımını esnafımız dört gözle bekliyor” ifadelerini kullandı.

Devletin alacaklarını tahsil edebilmesi için yapılandırma süresinin uzatılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Palandöken, “Yapılandırma başvuru süresinin bitimine birkaç gün kala 1 milyona yakın başvuruda 51,5 milyarlık borç yapılandırılmış durumda. 2 milyon esnafımızın tamamının bu imkandan faydalanabilmesi ve devletimizin borçların tamamını tahsil edebilmesi için Eylül sonunda bitecek olan yapılandırmanın başvuru süresi yılsonuna kadar uzatılmalı, taksit ödemeleri gelecek yıl başlamalı” açıklamasında bulundu.

Bendevi Palandöken

“ESNAF HÂLÂ TOPARLANAMADI”

Esnafın borçlarını ödemek için çabaladığını fakat henüz gelirlerini toparlayabilmiş olmadığını hatırlatan Genel Başkan Palandöken açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları için getirilen yapılandırma imkanının başvuru tarihi birkaç gün sonra sona erecek.

Esnafımız normalleşme yaşadığımız bu süreçte ancak kendisini toparlayabilme çabasında. Dolayısıyla borçları ödemeye sıra gelmiyor çünkü hem kazancı tam anlamıyla eskisi gibi değil hem de birden fazla yere borçlandı. Birikmiş borçların kısa sürede kapatılması mümkün değil.

Tüm esnafımızın bu yapılandırma imkânından faydalanabilmesi ve devletimizin alacaklarını tahsil edebilmesi için, yapılandırma başvuru süresi yılsonuna kadar uzatılmalı ve yapılandırmanın taksit ödemeleri 2022 yılında başlamalı. Esnafımız da borçlarını ödemek istiyor devletimizin de alacaklarını tahsil etmesi gerekiyor. Bunun mümkün olabilmesi için bu süre uzatımını esnafımız dört gözle bekliyor.” (İHA)

TESK'ten gramaj uyarısı: Standart getirilsin İlginizi Çekebilir TESK'ten gramaj uyarısı: Standart getirilsin Bloomberg: Demirören 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yapılandırmak için bankalarla görüşüyor İlginizi Çekebilir Bloomberg: Demirören 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yapılandırmak için bankalarla görüşüyor Vergi borcu yapılandırma ne zaman bitiyor? Yapılandırma hangi borçları kapsıyor? İlginizi Çekebilir Vergi borcu yapılandırma ne zaman bitiyor? Yapılandırma hangi borçları kapsıyor?