7 kişiye mezar olan patlama davasında 5’inci duruşma

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasıyla ilgili açılan davanın 5'inci duruşması, görülmeye başlandı.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen havai fişek fabrikası patlamasında hayatını kaybeden 7 işçi için yakınlarının adalet mücadelesi devam ediyor.

2’Sİ TUTUKLU 7 SANIK YARGILANIYOR

1.Ağır Ceza Mahkemesince Ferizli ilçesinde yeni inşa edilen cezaevi kampüsündeki salonda bugün 5. celsesi görülecek davada, aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 2’i tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

“DENETİMSİZLİK VE CEZASIZLIK ÖLDÜRDÜ”

Patlamada yakınlarını kaybeden aileler duruşma öncesinde basın açıklaması yaptı.

Patlamada ağabeyi Halis Yılmaz’ı kaybeden Merve Nur Yılmaz, “Fabrikada çalışan 7 işçiyi denetimsizlik ve cezasızlık öldürdü. Parayı insan hayatının önüne koyan bu sisteme bir işçiyi bir emekçiyi daha kurban etmemek için Hendek’te adalet istiyoruz” dedi.

 

“İŞVERENLERİN CEBİNİ GARİBAN İŞÇİLER DOLDURUYOR”

Kardeşini kaybeden Hatun Tepeçınar da “İşçi olmazsa, işverende olmaz. İşverenlerin ceplerini dolduranda gariban işçilerdir. Ben Sahattin’in ablasıyım. Biz gerçek adaletin biran önce tecelli etmesini istiyoruz. Parasıyla adalet satın alanlara davamızın örnek olmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

“YEDİ İŞÇİNİN HESABI SORULMALI”

Sosyal Haklar Derneği üyesi Av. Can Atalay ise, “Türkiye’de kapitalizmin en ucuz kalemi işçi canı olmasın diyedir bu davamız. Ülkenin dört bir yanında insanlar adalet istiyor. Türkiye’nin en büyük krizi adalet krizi. O yüzden bizler Hendek’te ki 7 işçinin canının hesabı sorulmalı” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetmiş, 128 kişi de yaralanmıştı. Söz konusu fabrikada daha öncede patlamalar yaşanmış, ancak fabrika üretime devam etmişti.

Havai fişek fabrikası patlama davasında yeni gelişme İlginizi Çekebilir Havai fişek fabrikası patlama davasında yeni gelişme

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...