Babacan’dan Bahçeli’ye yanıt: ‘Krizlerin ortağı’ diye kendisine hitap etmemize çok alınmış

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, MHP lideri Bahçeli’nin kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. “Bahçeli, ‘krizlerin ortağı’ diye kendisine hitap etmemize çok alınmış.” diyen Babacan, “’Kriz yok ülkede’ diyor. Size, ortak olduğunuz krizleri hatırlatmaya devam edeceğiz. Hiç kaçış yok” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara'da partisinin Kahramankazan ilçe kongresinde konuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendisine yönelik eleştirilerine cevap veren Babacan, ayrıca Bahçeli'nin geçmiş dönemde, “Erdoğan'dan Cumhurbaşkanı olmaz.' dediği konuşmasına ve bugünkü, “2023'te Cumhurbaşkanı adayımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır” açıklamasının yer aldığı anların videosunu izletti.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, “Babacan Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Recep Tayyip Erdoğan'a imza attı, sonra gitti Abdullah Gül'ü destekledi” açıklamasına yanıt veren Babacan şöyle konuştu:

“BAHÇELİ KONUŞURKEN 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİ EKRANLARDAN UZAK TUTMAK LAZIM”

“Krizlerin ortağı sayın Bahçeli, ‘krizlerin ortağı' diye kendisine hitap etmemize çok alınmış olacak ki, grup toplantısında bizlere bir cevap vermiş. Üslubu malum… Daha evvel söylemiştim, sayın Bahçeli konuşurken 18 yaşından küçükleri ekranlardan uzak tutmak lazım demişim. Hakaretlerine cevap vermeyeceğiz. Krizlerin ortağı değil misiniz siz?”

“ORTAK OLDUĞUNUZ KRİZLERİ HATIRLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Bugünkü konuşmasına ‘Kriz yok ülkede' diyor. Size, ortak olduğunuz krizleri hatırlatmaya devam edeceğiz. Hiç kaçış yok. Milli gelirin üçte birini kaybettiğimiz dönemde hükümetin ortağıydınız. Bugün ise, vatandaşlarımızın boğuştuğu ekonomik ve hukuk krizlerinin mimarısınız.

“BİR PARTİNİN GENEL BAŞKANINA DOĞRULARI SÖYLEMEMEK YAKIŞMIYOR”

“Sıralamada yalan söylüyor. Biz o dönemde bir ortak aday çıkmasını, sayın Gül'ün adaylığını destekledik. O dönemde bu çoğu insanın bildiği bir gerçekti.

O seçenek gerçekleşmeyince, sayın Gül artık ‘ben aday değilim' dedikten sonra ikinci tercih olarak biz gidip sayın Erdoğan'a aday olarak imza verdik.

(Bahçeli) Kronolojiyi değiştiriyor, sıralamayı değiştiriyor; ‘Önce imza attı, son destek verdi' diyor, Bu doğru değil. Bir partinin genel başkanına doğruları söylememek yakışmıyor.”

BAHÇELİ'NİN GEÇMİŞTE, “ERDOĞAN'DAN CUMHURBAŞKANI OLMAZ” DEDİĞİ KONUŞMAYI İZLETTİ

“Sayın Bahçeli bugün kiminle ortak? ‘Cumhurbaşkanı olmaz, olamaz' dediği sayın Erdoğan'la ortak ve onun Cumhurbaşkanlığını şu anda destekliyor” diyen Babacan, Bahçeli'nin o konuşmasının görüntülerini izletti.

Sahneye kurulan barkovizyondan verilen görüntülerde Bahçeli'nin konuşmasına yer verildi. Bahçeli konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Vatanı bölme, milleti 36'ya ayırma hedefinde olandan Cumhurbaşkanı olmaz. Twitter'ı engelleyen, Youtube'u kapatan, kişisel hak ve hürriyetleri budayandan Cumhurbaşkanı olmaz. Hukuka saldırandan, adaletten kaçandan, rüşvetçilere ve hırsızlara kol kanat gerenden Cumhurbaşkanı olmaz.

Evdeki parayı sıfırlarken haysiyet ve inandırıcılığını da sıfıra düşürenden Cumhurbaşkanı olmaz. Milliyetçiliği ayaklar altına alan bir inkarcıdan Türkiye Cumhurbaşkanı olmaz, olamaz, olamayacaktır. Suda ateş yanmaz, Recep Tayyip Erdoğan'dan da Cumhurbaşkanı olmaz.”

BAHÇELİ'NİN BUGÜN DE, “CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ ERDOĞAN” DEDİĞİ KONUŞMAYI İZLETTİ

O anları izlettikten sonra açıklamalarına devam eden Babacan, “Olayların sırasını değiştirip, doğruyu söylemeyerek beni tutarsızlıkla eleştiren sayın Bahçeli bugün ne söylemiş grup toplantısında, bir de onu izleyelim.” dedi ve Bahçeli'nin bugünkü konuşmasında, ‘MHP sözünün eridir. 2023'te Cumhurbaşkanı adayımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır.' ifadelerinin yer aldığı kısmı izletti.

“BU ZİHNİYET GÜVEN OLUŞTURABİLİR Mİ?”

Babacan, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Diyecek söz yok. Bizim alnımız ak, başımız dik. Hiç kimse bizi tutarsızlıkla suçlayamaz. Sayın Erdoğan'la ilgili böylesine ağır ithamlarda bulunup, dönüp dolaşıp, ‘Bizim adayımız Erdoğan' diyen bir zihniyet güven oluşturabilir mi ya? Mümkün değil, olmaz.

Yapamaz, yapamayacaklar. Ne dediği belli olmayan, dün ak dediğine bugün kara diyen, bugün ak dediğine yarın ne diyeceği belli olmayanın hiçbir lafına güven olmaz.

“BAHÇELİ KRİZLERİN ORTAĞI OLDUĞUNU UNUTMASIN”

“O nedenle sayın Bahçeli'nin herhangi bir sözünü güvenilir bulmak da mümkün değil. Sayın Bahçeli ittifak ortağı olduğunu unutmasın, krizlerin ortağı olduğunu unutmasın. Bizlere sataşarak, hakaret ederek sorumluluktan kaçamaz.

Şu anda ülkemiz bu hale düştüyse, sayın Bahçeli ülkenin bütün sorunlarının sebebine ortaktır. Ama kendisine iyi bir haberim var. Tıpkı 20021'de onun ortağı olduğu krizden ülkeyi çıkarttığımız gibi, yine ortağı olduğu krizlerden de ülkeyi çıkaracak olan bizleriz.”

“VERDİĞİNİZ ZARARIN FARKINDA MISINIZ?”

Ayrıca kürsüden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın, “Para; tıpkı bayrak gibi, tıpkı milli marş gibi, bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler” ifadelerini kullandığı bir videoyu ve Türk Lirası'nın ABD Doları karşısındaki değer kaybının grafiğini yayınlayan Babacan şöyle devam etti:

“Madem para bir ülkenin gücünü, itibarını ve bağımsızlığını simgeliyor; siz niye paramızı yere düşürüyorsunuz, pul ediyorsunuz? 2003-2015 döneminde dolar yıllık ortalama yüzde sadece 3,3 artmış. Bu artıştan ne gücümüze ne itibarımıza ne de bağımsızlığımıza zeval gelir. 2018-2021 arası kur yıllık ortalama tam yüzde 22 artmış. Bu sabah baktığımda dolar 9 lira 25 kuruşun üstünde idi. Bizim 1 liramız neredeyse doların onda birine inmiş. Sayın Erdoğan'a soruyorum: Gücümüze, itibarımıza ve bağımsızlığımıza verdiğiniz zararın farkında mısınız?”

“EKONOMİMİZİN DÜNYADA 21. SIRAYA DÜŞMESİ HEZİMETİN RESMİDİR”

“2002 yılında ekonomiyi devraldığımızda Türkiye dünyanın 21. büyük ekonomisiydi. Biz ne yaptık? Sıraları aştık, 2015'te 16. büyük ekonomi haline geldik. 2015'te yönetimden ayrıldık, ortak akıl ve istişare bitti. 2021 yılında bu yılın kurlarıyla hesap ettiğimizde Türkiye yine dünyanın 21. ekonomisi haline düştü. Bu, hezimetin resmidir. Bu resim, Sayın Erdoğan'ın eseridir. Sayın Bahçeli de buna ortaktır.

“ÜÇ KURUŞLA HAYATTA KALMAYA ÇALIŞAN İNSANLARIN ÜLKESİ OLDUK”

“Bugün 30'lu yaşlarının ortalarında olan arkadaşlarım çok iyi hatırlar. Gençler, sırt çantasını alıp harçlıklarından biriktirdikleri parayla Avrupa turu yapıyordu. Şimdi bırakın yurtdışında gezmeyi, bugün gençler kendi ülkelerinde kalacak yurt bulamıyor, ev kiralarını ödeyemiyorlar.

Sadece gençler değil, her yaştan insan ‘Geçinemiyoruz' diyor. Senelerce kamuya hizmet ederek çalışmış memurlarımıza, emekliliğinde reva görülen hayat, açlık. ‘Emeklilik hayali' diye bahsedilen sohbetler bile yok oldu.

Emeklilerin şimdiki hayali; elektrik faturasını ödeyebilmek, doğal gaz faturasının altından kalkabilmek, ay sonunu getirmek. Koskoca ülke koca bir Survivor seti gibi. Üç kuruşla hayatta kalmaya çalışan insanların ülkesi olduk.”

“GENÇLERİN DÜNYADAKİ AKRANLARIYLA BENZER HAYATLAR YAŞAYACAĞI BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ”

“Telefon, tablet ve oyun konsolu gibi ürünlerin fiyatlarında inanılmaz bir artış var. Play Station'ı, iPhone'u gençlere lüks görmek bize düşmez. Gençlerin hakkıdır. Bunlar lüks değil.

Geçtiğimiz günlerde YouTube'da bir videomuzun altında bir vatandaşımız demiş: Bizim ekonomi yönetiminde olduğumuz dönemde, ‘Yazları mısır tarlasında günlük 75 lirayla çalışıp, bir ayda en son model oyun konsolunu alabilmiştim' diyor.

‘Ama şu anda bir doktor, bir aylık maaşıyla alamaz' diyor. Biz gençlerin dünyadaki akranlarıyla benzer hayatlar yaşayacağı, benzer hayaller kuracağı bir Türkiye istiyoruz.”

Babacan: Merkez Bankası başkanları mevsimlik işçiye döndü İlginizi Çekebilir Babacan: Merkez Bankası başkanları mevsimlik işçiye döndü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...