CHP’li Özgür Özel’den ‘ittifak’ açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "CHP önümüzdeki seçimde ittifak yapar mı yapmaz mı, Millet İttifakı devam mı eder genişler mi, daralır mı; bunların hepsi partilerin yetkili organlarının vereceği kararlar ve yapacağı yetkilendirmelerden sonra olacak işler" dedi.

CHP’li Özgür Özel’den ‘ittifak’ açıklaması

CHP’li Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi. Özel, TBMM’nin dün ve bugün çalıştığını, yarın ve gerekirse pazartesi günü de çalışacağını belirterek, şunları söyledi:

* Çünkü AK Parti bütün bir sene boyunca yapmadığı ve yapılmasını defalarca söylediğimiz birtakım düzenlemeleri son dakikaya kadar bıraktı. Uzun süredir bir beklenti vardı. Ve bu beklentileri karşılayacak bir torba yasa görüşülüyor.

* Aslında haftaya turizmi teşvik yasası ile başlamıştık. O yasaya salı gününden beri direniyorduk. Yasanın birinci bölümü bitti. 2nci bölümüne geçildiğinde artık bayram tatiline kadar torba yasanın da sıkıntıya girdiğini gören AK Parti yönetimi torba yasayı getirdi.

* Torba yasada örneğin tütüncülerin beklediği erteleme var; destekliyoruz. Kamu eczacılarının beklediği bir iyileştirme var; destekliyoruz. Çek kanunu ile ilgili, çek cezaları ile ilgili bir erteleme var ve bir beklentiyi karşılıyor; destekliyoruz.

* Bunun dışında pek çok beklentiyi karşılayan maddeyi destekliyoruz. Ama bunlar şeker. Şekerin ortasına bir zehir koymuşlar. O da OHAL yetkilerini 3 yıl daha uzatmak.

“CAN CANDAN HOCANIN ÜNİVERSİTE İLE İLİŞİĞİNİ KESTİ”

Özel, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’nun görevden alınması ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

* Melih Bulunun görevinden alınmasının ardından aynı anlayışın devamı olarak göreve gelen rektör vekili ilk iş olarak direnişin en önemli isimlerinden, sembol isimlerinden, Can Candan hocanın üniversite ile ilişiğini kesti.

* Can Candan üniversitede ders veren kendi eğitimini yurt dışında tamamlamış Türkiye açısından özellikle belgeselcilik noktasında çok önemli bir akademisyen. Onun kusuru öğrenci eylemlerindeki kaydettiği görüntüler.

* Onun kusuru bir hafta sonu ki üniversitenin günü, saati, yasağı olmaz; öğretim görevlilerinin üniversiteye girişini yasaklamışlar. Bilimin aynı sanat gibi 7 gün 24 saat yaşanan, yaşatılan, öğretilen bir şey olduğunu unutmuş Melih Bulu, öğretim görevlilerini üniversiteye sokmuyordu.

* İçeridekileri dışarı davet ediyordu ve Ne işiniz var üniversitede sizin hafta sonu diyordu. Bunun tutanağını tutan Can Candan’a, bunun videolarını çeken Can Candan’a, öğrencileri videolar çekip belgeselleştiren Can Candanın üniversiteden ilişiğini kesti.

“BUNLARIN KARARINI PARTİ ORGANLARI VERİR”

Özel, açıklamasında şunları söyledi:

* Biz 16 Nisan rejime kast eden anayasa değişikliği görüşülürken defalarca söylemiştik, ‘bu sistem istikrar değil istikrarsızlık getirir’ diye.

* Eskiden bir parti tek başına iktidar olursa hükümeti kuruyordu. Olamazsa 40 gün koalisyon konuşuluyordu. Sonra da ülke yönetiliyordu.

* Şimdi seçim geçiyor. 40’ı çıkmadan gelecek seçimin ittifakları konuşuluyor. Bu ittifak tartışmalarının bugünden seyre oturması, olgunlaşması zaten olanaklı değil.

* Kaldı ki CHP geçmiş seçime baktığımızda Millet İttifakı’nın içerisindeydi. Önümüzdeki seçimde ittifak yapar mı yapmaz mı, Millet İttifakı devam mı eder genişler mi, daralır mı; bunların hepsi partilerin yetkili organlarının vereceği kararlar ve yapacağı yetkilendirmelerden sonra olacak işler. DHA

Boğaziçili öğrencilerden Can Candan'a destek İlginizi Çekebilir Boğaziçili öğrencilerden Can Candan'a destek

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...