Jandarmadan 10 numara yağ operasyonu

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, organize sanayi bölgeleri ile oto tamirhanelerinden topladıkları atık yağları, kurmuş oldukları elektronik sistemlerle belirli işlemlerden geçirdikten sonra  piyasada 10 numara yağ olarak bilinen akaryakıta çevirerek sattıkları belirlenen şebekeye operasyon düzenledi.

Operasyon, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince gerçekleştirildi. Jandarma ekipleri, bazı şüphelilerin, organize sanayi bölgelerinden atık yağ topladığı bilgisini aldı. Araştırmada şüphelilerin bu yağları Gebze'de bir adrese götürdüğü tespit edildi. Çalışmaların devamında, sanayi bölgelerinden toplanan yağlarla yasa dışı olarak yakıt üretildiği anlaşıldı. Özellikle kamyon ve otobüs sürücülerine satılan ve 10 numara yağ olarak bilinen yakıtın bir dizi işlem sonrasında solvent katkısıyla üretildiği belirlendi.

SOLVENT KATKILI YAKIT

Jandarma ekipleri yapılan araştırmaların tamamlanmasının ardından operasyon kararı aldı. İstanbul ve Kocaeli'de bulunan 2 adrese ve hareket halindeki bir tanker kamyonuna eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskında 5 şüpheli gözaltına alındı. Solvent katkılı yakıt üretilen kaçak tesiste yapılan aramalarda 175 bin litre 10 numara yağ ele geçirildi.

YANGINA SEBEP OLUYOR

Şüpheliler hakkında işlem başlatılırken, uzmanlar 10 numara yağ konusunda uyardı. Hızlı parlama özelliği sebebiyle solventin araçlarda yangına sebep olduğunu belirten uzamanlar, 10 numara yağın yüksek karbon salınımı sebebiyle çevreye de zarar verdiğini duyuruyor.

Diyarbakır'da operasyon: Çok sayıda gözaltı var İlginizi Çekebilir Diyarbakır'da operasyon: Çok sayıda gözaltı var